Attila Végh – životopis, zápasy a MMA štatistiky 2024


Attila Pumukli Végh patrí medzi najlepších slovenských bojovníkov v rámci MMA. Niet sa však ani čomu čudovať. Jeho životopis je plný úspechov a výhier, vďaka ktorým získal rešpekt aj za hranicami našej krajiny. Počas svojej aktívnej kariéry pôsobil v organizácii Bellator, KSW a Oktagon. Chceli by ste sa o ňom dozvedieť viac? Potom čítajte ďalej. V článku sme si pre vás pripravili jeho životopis, prehľad zápasov, štatistiky a ďalšie zaujímavé novinky.

Attila Végh

Attila Végh profil a štatistiky

Celá kariéra a štatistiky Attilu Végha sú viac ako pôsobivé. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že sa zúčastnil 42 MMA zápasov, z ktorých si odniesol 33 víťazstiev. Niektoré z nich boli aj v rámci Oktagonu. To znamená, že ste ich mohli vidieť cez Oktagon live stream. Zaujímavosťou je, že vystriedal dve váhové kategórie. Najčastejšie bojoval v poloťažkej váhe, no niektoré zápasy boli aj v ťažkej. Nižšie v tabuľke sme si pripravili dodatočné informácie, ktoré by vás mohli v spojitosti s Attilom zaujímať.

Meno: Attila Végh
Dátum narodenia: 9.8.1985
MMA prezývka: Pumukli
Výška: 188 cm
Váha: 93 kg
Váhová kategória: Poloťažká váha, Ťažká váha

Attila Végh životopis

Attila Végh sa narodil 9. augusta 1985 v Dunajskej strede. Ako dieťa sa venoval wrestlingu, neskôr sa rozhodol vyskúšať karate. V tejto disciplíne sa stal úspešným a získal množstvo titulov vrátane európskeho titulu a titulu majstra sveta. Plus, 14-krát vyhral majstrovstvá Maďarska v kempo karate. Aj napriek tomu, že sa Attilovi v rámci karate darilo, rozhodol sa vyskúšať iné bojové športy, ku ktorým sa radilo MMA. Svoj profesionálny MMA debut na Slovensku absolvoval v marci 2008. Za jeho najväčší úspech sa považuje titul poloťažkej váhy v rámci svetovej organizácie Bellator. Okrem nej však pôsobil taktiež v organizáciách ako napríklad KSW, M-1 alebo Oktagon. V súčasnosti sa Attila venuje hlavne biznisovým aktivitám a trénerskej činnosti v rámci Spartakus Fight Gym. Medzi jeho zverencov patria Pirát, Karol Ryšavý alebo Ivan Buchinger.

Attila Végh životopis

Attila Végh tituly

Attilova kariéra je plná úspechov, čo potvrdzujú aj tituly, ktoré získal. Medzi ne sa radí napríklad pás šampióna poloťažkej váhy v medzinárodnej organizácii Bellator. Tým sa môže pýšiť ako jediný zápasník na československej scéne. Ak by ste chceli o tituloch Attilu Végha vedieť viac, potom si prezrite tabuľku nižšie.

Attila Végh tituly Váhová kategória
Oktagon MMA Poloťažká váha
Bellator Poloťažká váha

Attila Végh Bellator

Kariéra Attilu začala v Bellatore v roku 2011 po tom, ako s touto asociáciou podpísal zmluvu. Jeho prvý zápas sa odohral už v apríli 2012, kedy porazil Američana Dana Spoha na body. Ďalej nasledovali tri zápasy, ktoré taktiež skončili Attilovou výhrou. A práve vďaka nim dostal slovenský bojovník šancu na boj o titul, ktorý sa odohral vo februári 2013. V zápase sa Attila postavil Francúzovi Christianovi M’Pumbovi, ktorého porazil na body. K obhajobe titulu došlo po približne roku, kedy ho Attila stratil. Neskôr s Bellatorom ukončil spoluprácu a prešiel do M-1 Global, kde sa mu však príliš nedarilo, čo bol dôvod, prečo sa vrátil do slovenského prostredia.

Attila Végh Bellator

Zápas storočia Attila Végh vs Karlos Vémola

To, čo Attilu preslávilo aj u ľudí, ktorí ho dovtedy nepoznali alebo neboli veľkými fanúšikmi MMA, bol rozhodne Zápas storočia medzi ním a Karlosom Vémolom. Tento Oktagon program prilákal k obrazovkám nespočetné množstvo ľudí a zvýšil popularitu československého MMA. Favoritom zápasu bol Karlos Vémola, a to hlavne kvôli prehrám, ktoré si Attila pripísal na účet krátko po skončení v Bellatore. Celý zápas sa však niesol v úplne inom duchu. Attila bol ten, ktorý nakoniec Terminátorovi zasadil po dvoch minútach úder, ktorým ho poslal k zemi. Známy český bojovník tak dostal svoje prvé KO v kariére a Attila si takýmto spôsobom vylepšil reputáciu. A to až natoľko, že v roku 2019 vyhral anketu Slovenský športovec roka v neolympijských športoch.

Koľko zarába Attila Végh

Presná suma, ktorú Attila zarába, nie je verejná. Rovnako ako v prípade iných zápasníkov. Fanúšikovia preto môžu jeho príjmy len odhadovať. Podľa jeho vlastných slov však za zápas s Vémolom, ktorý je známy aj ako Zápas storočia, nedostal viac ako 1 milión Kč, čo je približne 39,4-tisíca eur. Aj napriek tomu sa mu však minimálne po tomto stretnutí otvorili dvere do šoubiznisu a reklamy, odkiaľ v súčasnosti pochádza väčšina jeho príjmov.

Attila Végh býva favoritom stávkových kancelárií

Attila Végh je jedným z najväčších favoritov stávkových spoločností. Stalo sa tak hlavne po výhre v Zápase storočia. Jeho súperom bol vtedy Karlos Vémola, ktorému uštedril prvé KO v kariére. Attila je favoritom aj v prichádzajúcej odvete, kedy sa v klietke stretne s Terminátorom znova. Ten je aktuálne outsiderom, a to najmä kvôli jeho nedávnej prehre s Pirátom.

Odveta Attila Végh vs Karlos Vémola 2

Na odvetu Végh vs Vémola čakali fanúšikovia MMA krátko po prvom zápase. Bohužiaľ, nestalo sa tak. Dôvodov bolo viacero vrátane Vémolových zranení. Po takmer piatich rokoch je však čakanie takmer na konci. Odveta Vémola vs Végh 2 sa uskutoční už 8. júna 2024 na českom štadióne Eden, čím sa stane prvým MMA zápasom, ktorý sa v Česku odohrá na veľkokapacitnom mieste. A ako sú na tom obaja zápasníci? Pre Végha to bude prvý MMA zápas od jeho víťazstva na Oktagone 15. Na druhej strane, Terminátor mal medzitým niekoľko zápasov, ktoré ukončil ako víťazstvami, tak aj prekvapivými prehrami. Keď sa pozriete na Oktagon kurzy, môžete si všimnúť, že sú veľmi odlišné od tých pri Zápase storočia. Favoritom je tentokrát Attila Végh.