Zodpovedné hranie
Zodpovedné hranie hazardných hier musí patriť medzi základné pravidlá každého hráča. Online hazard je čoraz dostupnejší, s čím samozrejme narastá aj riziko závislosti na hazarde. V súčasnosti je možné podávať tikety a hrať kasíno hry na zopár kliknutí prostredníctvom vášho mobilného telefónu, ktorý máte vždy po ruke. Na Slovensku sa problematike hazardu venuje 30/2019 Z. z. Zákon o hazardných hrách, ktorý je v platnosti od 1. marca 2019. Každý tipér alebo hráč kasína, či už začínajúci alebo pokročilý, si musí v prvom rade osvojiť základné princípy a pravidlá zodpovedného hrania.
Príznaky závislosti na hazarde
Hazard v akejkoľvek podobe by mal slúžiť výhradne na zábavu. Vidina zbohatnutia je samozrejme lákavá, ale netreba zabúdať na hrozby, ktoré so sebou hazard prináša. Za každou závislosťou býva v prvom rade vidina jednoduchého a rýchlelo zisku peňazí. Veľmi často závislosť vznikne z dôvodu, že sa hráči snažia svoje finančné problémy vyriešiť pomocou stávkovania, avšak týmto spôsobom si svoju situáciu často ešte zhoršia. Vzniká tak začarovaný kruh, pričom závislosť dokáže skomplikovať život nielen závislému ale tiež blízkym osobám. Príznaky závislosti na hazarde častokrát pripomínajú príznaky závislosti na alkohole. Medzi najčastejšie príznaky patria:
- Neustále myšlienky na hazard
- Enormné prežívanie úspechu / neúspechu z hazardu
- Neekonomické hospodárenie (hranie aj napriek stratám)
- Výčitky
- Klamanie
- Finančné ťažkosti, častokrát až kradnutie
V prípade, že máte problém s hazardom, prípadne poznáte niekoho z vášho okolia s týmto problémom je možné využiť odbornú pomoc. Potrebné informácie nájdete napríklad na stránkach cpldz.sk, telefónnych číslach 02 / 5341 7464, 02 / 5341 7467 alebo na mailovej adrese cpldz@cpldz.sk. Závislosť na hazarde nechce zažiť nikto, preto je mimoriadne dôležité dodržiavať základné pravidlá zodpovedného hrania, ktoré opíšeme nižšie článku.
Pravidlá zodpovedného hrania
Najväčšou hrozbou hrania je závislosť na hazarde. Závislosť na hazarde patrí v súčasnosti na Slovensku medzi vôbec najrozšírenejšie formy závislosti. Podobne ako napríklad pri alkoholizme tak aj pri závislosti na hazarde dochádzka ku osobným, pracovným a finančným problémom. Musí byť teda v záujme hráča ako jednotlivca naučiť sa dodržiavať a riadiť sa pravidlami zodpovedného hrania. Medzi základné pravidlá zodpovedného hrania patrí:
- Nikdy nebrať hazard ako zdroj príjmu, ale ako zábavu
- Nesnažiť sa vyhrať prehratú čiastku späť
- Hrať podľa finančných možností
- Držať sa finančných limitov
- Nehrať pod vplyvom alkoholou a iných omamných látok
- Viesť si štatistiku výhier / prehier a riadiť sa zdravým rozumom
- V prípade neovládania závislosti kontaktovať odbornú pomoc
Herné limity
Jedným zo základných pravidiel zodpovedného hrania je nastavenie herných limitov. Zo zákona o hazardných hrách vyplýva, že prevádzkovateľ, ktorý prevádzkuje online kasíno hry je povinný umožniť hráčom možnosť nastavenie herných limitov. Tzv. seba obmedzujúce opatrenia vám zaručia, že si sami zvolíte maximálnu výšku stávok za určité obdobie, resp. Maximálnu výšku čistej prehry za určité obdobie. Herné limity zabraňujú vzniku závislosti na hazarde, je preto rozumné zvážiť ich nastavenie. V prípade, že by ste chceli sprísniť svoje seba obmedzujúce opatrenia sa zmena prejaví najneskôr do 24 hodín. V opačnom prípade, pri zvolnení nastavenia herných limitov, sa seba obmedzujúce opatrenie premietne do jedného týždňa. Zmenu nastavení herných limitov je potom možné vykonať maximálne jedenkrát do mesiaca. Vďaka nastavení herných limitov, vám bude po dosiahnutí nastavenej čiastky v danom období samozrejme zablokovaná možnosť hrať ďalej.
OTÁZKA: Využili ste niekedy možnosť sebe obmedzenia? ÁNO / NIE
OTÁZKA: Boli ste niekedy zablokovaný na základe nastavenia vašich herných limitov? ÁNO / NIE
Test zodpovedného hrania
Vďaka testu zodpovedného hrania si môžete jednoducho overiť, aký je váš prístup k hazardným hrám. Pre správne vyhodnotenie testu je nutné zadávať výhradne pravdivé odpovede. Riziko závislosti existuje pri každom jednom hráčovi, preto je netreba brať výsledky testu zodpovedného hrania na ľahkú váhu.
ANKETA:
- Premýšlali ste niekedy 10 dní za sebou o hazarde? (vymýšľanie stratégií na vyhratie finančných prostriedkov prostredníctvom hazardu)
- Hrali ste niekedy aby ste vyhrali späť prehratú čiastku?
- Pokúšali ste sa už niekedy ukončiť vašu hazardnú činnosť, ale cítili ste sa vtedy podráždene?
- Máte časté myšlienky ohľadom ukončenia hazardnej činnosti?
- Pomáha vám hazard uniknúť pred osobnými problémami?
- Klamali ste niekedy o vašich prehrách?
- Ukradli ste niekedy niečo (prípadne predali majetok), kvôli financovaniu vášho hazardu?
- Mal hazard vplyv na váš osobný a pracovný život?
- Požičali ste si niekedy kvôli hazardu peniaze?
- Trávite čas v práci rozmýšlaním o hazarde?
- Trávite čas s rodinou / známymi rozmýšlaním o hazarde?
- Nevedeli ste niekedy skončiť s hraním hazardných hier aj napriek tomu, že ste chceli?
- Riskovali ste niekedy hraním stratu takej čiastky peňazí, ktorá by vás alebo vašich známych negatívne ovplyvnila?
- Prehrali ste niekedy vďaka hazardu peniažné prostriedky určené na iné príležitosti?
- Hrali ste niekedy až do úplného minutia vašich peňažných prostriedkov?
- Bývate podráždený ak sa z nejakých dôvodov nemôžete venovať hazardu?
Zákon o hazardných hrách v Slovenskej republike
Od 1. 3. 2019 je na našom území v platnosti aktualizovaný zákon o hazardných hrách. Zákon je dielom Ministerstva financií Slovenskej republiky, pričom jeho hlavnou úlohou je znižovať negatívne riziká spojené s hraním hazardných hier. Na základe tohto zákonu je v platnosti tzv. RVO – register vylúčených osôb. V tomto registri sa nachádzajú napríklad občania Slovenska, ktorým hrozí exekúcia. Osoby z RVO majú zakázané účastniť sa akejkoľvek hazardnej činnosti. V prípade porušenia tohto zákazu ma úrad pre reguláciu hazardných hier právo udeliť sankcie. Nový zákon upravuje napríklad aj prevádzku kasín a herní. Po novom nesmú mať spomínané zariadenia svetelnú reklamu v oblasti 200 metrov od zariadenia. Taktiež boli obmedzené otváracie hodiny. V kamennej herni alebo kasíne si v čase od 3 rána do 10:00 nezahráte. Vstup do herní a kasín je tiež možný iba s občianskym preukazom, na základe ktorého oblsuha overí, či nepatríte do RVO.
Pomoc pri závislosti na hazarde
V prípadoch, kedy nezvládate závislosť, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc pri závislosti na hazarde. Odporúčame navštíviť napríklad webstránku nehraj.sk, ktorá sa zaoberá riešením problémov so závislosťou na hazarde. Ďalšou možnosťou je portál infodrogy.sk, kde taktiež nájdete užitočné informácie ohľadom liečby patologického hráčstva. O centrume pre liečbu drogovo závislých a kontaktoch na toto centrum sme písali už vyššie v článku.
Všetkým, ktorým hazard akokoľvek komplikuje osobný alebo pracovný život prajeme najmä pevnú vôľu.