Tipovacie stratégie


Tipovacie stratégie sú nevyhnutné pre každého úspešného tipéra z dlhodobého hľadiska. Najlepšie je tipovať na šport, o ktorý sa zaujímate. Dokonca keď si podáte tiket aj na nezáživný zápas, je rázom pre vás zaujímavý a chcete ho sledovať. Každý má rád trochu súťaživosti a adrenalínu, no nie? Recept ako úspešne tipovať, respektíve návod na garantovaný zisk neexistuje. Pri správnych tipovacích stratégiách a odporúčaniach však môžete obmedziť riziká prehry na minimum a zabezpečiť si zisk z dlhodobého hľadiska.

Tipovacie stratégie

Ako úspešne tipovať?

Ako úspešne tipovať? Tipovanie je treba brať ako zábavu alebo hobby, zároveň si pri ňom môžete slušne privyrobiť. Pokiaľ viete ako na to, môžete tipovanie premeniť aj na pravidelný zdroj príjmu. Vďaka internetu si môžete staviť už takmer kdekoľvek. Môžete využívať rôzne appky na smartfón alebo tablet. Takmer každá stávkovka má vlastné aplikácie na tipovanie. Aby ste sa stali úspešnými tipérmi je dôležité osvojiť si stratégie tipovania. V nasledujúcich riadkoch si priblížime stratégie tipovania, na čo všetko sa dá vsadiť a na konci sa dozvieme akú vhodnú stratégiu zvoliť.

Vyberte si vhodnú stratégiu na tipovanie:

 • Flat staking
 • Unit scale staking
 • Unit scale staking podľa hodnoty kurzu
 • Stupnica dôvery podľa hodnoty kurzu
 • Kellyho stratégia
 • Surebets (stávky na istotu)
 • Stávky na polčasové výsledky
 • Polčasové live stávky
 • Stávky na počet gólov
 • Flat staking

  Flat staking, známy aj ako Plochý vklad, je základný a najjednoduchší druh vkladu a tipovacie stratégie, s ktorým by mal začať každý neskúsený tipujúci. Netreba to ale podceňovať, najjednoduchší neznamená najslabší. Mnoho profesionálov používa flat staking a sú nadmieru spokojní, avšak poznáme aj omnoho účinnejšie stratégie.

  Rozdelíme si ho na 3 variácie a následne ho použijeme aj v príklade.

  1. Rovnaký vklad na každú stávku – Po určení rozpočtu, môžete určiť čiastku, ktorú budete následne používať na každú stávku pri rôznych kurzoch. Tak isto treba zvoliť vhodnú tipovaciu stratégiu. A to či na to pôjdete bezpečne. Ak áno, nastavte svoje stávky na 1 % z vášho rozpočtu. Ak sa radíte medzi priemerného tipujúceho choďte do 2 až 3 %. Skúsení tipujúci 5 %.
  2. Rovnaký podiel z vášho rozpočtu – je to veľmi podobný typ s jedným výrazným rozdielom. Stávky vyžadujú rovnaké percento z celkového rozpočtu.

  3. Povedzme, že si nastavíme flat staking na 1 %, nás rozpočet činí 200 €. Naša ďalšia stávka bude 2 €, ak prehráme ostane nám 198 € a nasledujúci tip bude v hodnote 1,98 €.

   Príklad
  4. Upravený flat staking – rovnako ako v predošlých variáciách si treba najskôr určiť rozpočet a potom ísť s 1%, 3% a 5%. V tomto prípade používame všetky 3 hranice v závislosti od pravdepodobnosti udalosti. To znamená, keď je kurz nižší ako 2,00, používame 5 %, kurzy v rozsahu 2,00 a 3,00 môžeme použiť 3 % a nad 3,00 dávame 1 %.

  Unit scale staking

  Princíp Unit scale staking sa javí ako jeden z ideálnych spôsobov na určovanie vkladu pri kurzovom tipovaní. Tento systém nazývame aj jednotkový systém vkladu.

  • ako prvé si zostavíte “stupnicu dôvery”, ktorú budete používať pri stávkach
  • môže mať hodnoty ako 1-5, 1-10, 1-20 a tak ďalej
  • najnižšia hodnota dôvery zodpovedá najnižšej stávke a najvyššia hodnota dôvery zodpovedá najvyššej stávke, ktorá by nemala byť väčšia ako 5 % z bankrollu

  Rozpočet v hodnote 100 €. Najvyššia stávka 5%, čiže 5 €. Ak používame hodnoty od 1-10,tak 1 unit (1 jednotka) má hodnotu 0,50 €.

  Príklad

  Stupnica dôvery

  • 1/10 – veľmi nízka dôvera s vysokým kurzom
  • 2/10 – stále nízka dôvera
  • 3/10 – nižšia dôvera
  • 4/10 – priemerná dôvera (takéto stávky budete uzatvárať často)
  • 5/10 – lepší priemer (najčastejšie uzatvárané stávky)
  • 6/10 – vyššia dôvera (časté uzatváranie stávok)
  • 7/10 – vysoká dôvera
  • 8/10 – veľmi vysoká dôvera (veríte svojmu tipu, treba byť opatrný
  • 9/10 – vysoká pravdepodobnosť na výhru, tipy s nízkymi kurzami
  • 10/10 – veľmi vysoká pravdepodobnosť, tzv „tutovka“ (občasné stávky)

  Unit scale staking podľa hodnoty kurzu

  Unit scale staking podľa hodnoty kurzu je dobre fungujúci systém. Aby ste pomocou tejto metódy navyšovali svoj rozpočet je treba tipovať na hodnotné kurzy (value bets). Na základe value bets priradíte počet jednotiek (unity) a vyberiete výšku stávky. Bližší popis ohľadom value bets nájdete v článku Money management v tipovaní.

  Treba sa riadiť pravidlom vyššia hodnota = vyššia stávka. Pridanú hodnotu najčastejšie nájdete pri vysokých kurzoch. Toto pravidlo sa však dá použiť do výšky kurzov 2,50 – 3,50 . Hodnotu samozrejme nájdete aj pri vyšších kurzoch, ale treba si dať pozor a vkladať menej, pretože je tam väčšie riziko. Pri vyššej pravdepodobnosti výhry (približne 70 % a viac) je síce pridaná hodnota nízka, ale môžete si dovoliť vkladať viac za vyšší počet jednotiek. Čo potrebujete:

  1. získanie kurzu z pravdepodobnosti: 100 / vaša pravdepodobnosť
  2. získanie pravdepodobnosti z kurzu: (1 / kurz v stávkovke) x 100
  3. výpočet hodnotného kurzu: (kurz v stávkovke / váš kurz) – 1) x 100

  Stupnica dôvery podľa hodnoty kurzu

  Vyššie uvedená stupnica dôvery podľa hodnoty kurzu je orientačná a slúži na pochopenie unit scale staking podľa hodnoty kurzu. Kľúčom je, aby mal kurz hodnotu. Každý tipujúci si určuje počet jednotiek k jednotlivým hodnotám individuálne. Netreba sa toho báť, časom si systém hravo osvojíte.

  0 – 5 % = 1 – 3 UNIT
  6 – 10 % = 4 – 6 UNIT
  11 – 20 % = 7 – 9 UNIT
  21 % a viac = 10 UNIT

  Kellyho stratégia

  Kellyho stratégia patrí medzi zložitejšie stratégie tipovania a preto sa neodporúča pre začiatočníkov. Je to rovnica, pri ktorej budete prekračovať odporúčanú výšku vkladu, tzn. 5 % z vášho bankrollu. Taktiež súvisí s value bets a jej cieľom je zvýšiť váš rozpočet v dlhodobom horizonte. Kľúčom k úspechu je určiť pravdepodobnosť výhry čo najpresnejšie.

  Kellyho stratégia hľadá výhodné percento, ktoré vám poslúži na maximalizáciu zisku. K výpočtu tohto percenta potrebujete pravdepodobnosť výhry a kurz.

  Vzorec: ((B x P) – Q) : B

  B – desatinná šanca – 1

  P – pravdepodobnosť výhry (54 % pravdepodobnosť = 0,54 %)

  Q – pravdepodobnosť neúspechu (1 – P)

  Surebets (stávky na istotu)

  Hlavnou funkciou stratégie surebets (stávky na istotu) je dôraz na variabilné stávkové kurzy, čiže kurzy, ktoré sú v každej stávkovke líšia. A práve toto musíte využiť vo svoj prospech. Treba vedieť rýchlo reagovať, pretože kurzy sa neustále menia. Keď stihnete medzi zmenami kurzov podať stávku, máte na pol vyhrané. Stávky na istotu sú veľmi užitočná stratégia a vrelo ju odporúčame, z dôvodu bezpečnosti a minimálneho rizika.

  Nevýhodou býva, že výhry nebývajú zrovna vysoké, ale ak ste trpezlivý, určite nebudete stratový. Na stratégiu surebets rozhodne potrebujete viac hráčskych účtov v rozličných stávkových kanceláriách. Aj vaše vklady by mali byť značne vyššie, aby ste mohli profitovať z malých variácií kurzov.

  Oplatí sa staviť na tenis. Viem, že keď tipujem na tenis, existujú len dva výsledky. Výhra hráča A, alebo výhra hráča B, remíza neexistuje. Ak je zmena v pravdepodobnosti pri dvoch stávkových kanceláriach v náš prospech, mám takmer vyhrané.

  Stávkovka 1: nepárne na výhru hráča A je 2,15

  Stávkovka 2: nepárne na výhru hráča B je 1,95

  Stavené: 1000 €

  Vklad: 480 € na výhru hráča A s kurzom 2,15 – zisk 1032 €.

  Vkladáte aj na druhú možnosť čiastku 520 € na výhru hráča B s kurzom 1,95 – zisk 1014.

  V oboch v prípadoch ste v plusových hodnotách. V prvom plus 32 €, v druhom plus 14 €.

  Príklad

  Stávky na polčasové výsledky

  Stávky na polčasové výsledky sa stávajú čoraz obľúbenejšie a bežnejšie. Nezaraďujeme tu len stávky na polčas, ale aj napríklad pri hokeji stávky na tretiny v basketbale a americkom futbale sú to stávky na štvrtiny a tak ďalej. Stávky na “polčas” môžu byť použité rôzne a preto si priblížime jej druhy. Konkrétne sa zameriame na futbal.

  Stávky na polčasové výsledky

  Prvý druh stávky je tipnutie výsledku po 45 minútach hracieho času. Môžete umiestniť klasickú stávku 1X2 ( 1 = zvíťazia domáci, X = remíza, 2 = zvíťazia hostia), alebo tipujete na presný výsledok polčasu. Samozrejme kurzy sú vo vyššej hodnote a pravdepodobnosť výhry je nižšia ako pri klasickej stávke. Príklad klasickej polčasovej stávky:

  • výsledok 1 polčasu
  • Výhra FC Barcelona 1,46 / Remíza 3,23 / Výhra Espanyol 14,10
  • konečný výsledok
  • Výhra FC Barcelona 1,14 / Remíza 8,66 / Výhra Espanyol 22,00

  Obľúbené je aj tipovanie vyložene na 2. polčas, po nerozhodných 45 minútach, pretože favorit zápasu zápasu začne väčšinou tlačiť súpera. Taktiež je zaužívaný aj presný výsledok 2. polčasu.

  Napríklad favorit vyhráva rozdielom triedy 4:0 po prvých 45 minútach. Do 2. polčasu už pravdepodobne nenabehnú v tom istom tempe a tak skúsime staviť na výhru tohto polčasu 0:2 pre súpera s dobrým kurzom.

  Polčasové live stávky

  Stávky na polčasové výsledky sa najčastejšie vytvárajú ako polčasové live stávky. Je to hlavne preto, lebo môžete reagovať na priebeh zápasu. Najlepšie využitie pre tieto stávky nájdete v príklade vyššie. Najlepšie je opäť poznať tímy a vedieť ako sa zhruba môžu zachovať v podobných prípadoch.

  Polčasové live stávky

  Stávky na počet gólov

  Stávky na počet gólov sú vo väčšine prípadoch založené na systéme Over/Under (Viac/Menej) tipovania. V prípade stávky over tipujete, že padne viac gólov ako je zvolená hranica a v prípade funkcie under je to pravý opak.

  Akú stratégiu zvoliť?

  Pre začiatočníkov by sme doporučovali stratégie Flat staking a Unit scale staking. Taktiež na zdokonaľovanie v tipovaní rozhodne vyskúšať stávky na istotu a polčasové live stávky na neustály pohyb kurzov. Pre skúsenejších tipujúcich rozhodne doporučujeme Kellyho stratégiu. Žiadna tipovacia stratégia vám nezaručí istý zisk, len tak. Treba byť vytrvalý, uvedomelý a sčítaný. Najdôležitejšie je osvojiť si základný pojem a tým je, tipovať s rozumom. Všetkého veľa škodí a to isté platí aj pri stávkach.