Druhy stávok


Porovnali sme jednotlivé druhy stávok, ktoré vám priblížime v nasledujúcom článku. Stávkové kancelárie ponúkajú v súčasnosti viac možností stávkovania ako kedykoľvek predtým. V tejto časti preto podrobne rozoberieme druhy a typy športových stávok na Slovensku. Dozviete sa, čo je solo stávka, akumulovaná stávka, tutovka, kombinovaná stávka a mnohé dalšie. Každá z nich má svoje špecifické pravidlá a vlastnosti, o ktorých si povieme viac.

Druhy stávok

Aké poznáme typy stávok

Medzi základné patria: výsledok zápasu, časti hry (typy na polčas, tretinu, set), strelci gólov/bodov, počet gólov/bodov a ďalšie. Ďalej poznáme handicap stávkovanie, kedy padne prvý gól, počet rohov, faulov v zápase a tak ďalej.

Vyberte si Druh stávky:

 • Solo stávka (Jednoduchá stávka)
 • AKU stávka (Akumulovaná stávka)
 • Extratip
 • Systémová stávka (Kombinovaná stávka)
 • Maxikombi stávka (Maxikombinátor)
 • Tutovka (Banker stávka)
 • Teaser stávka (Pleaser stávka)
 • Podmienená stávka (If bet)
 • Nepriamo podmienená stávka (Reverse if bet)
 • Multi stávka
 • Supertoto a Superscore stávky
 • Eachway stávka
 • Poisťovacia stávka
 • Live stávkovanie (Živé stávkovanie)
 • Často kladené otázky
 • Solo stávka (Jednoduchá stávka)

  Solo stávka, známa aj ako jednoduchá stávka, patrí medzi základné druhy stávok. Predstavuje tiket na jeden zápas alebo jednu športovú udalosť. Maximálne však môžete podať 12 tipov. Pri jednoduchej stávke musíte hľadieť na stávkový kurz a výšku vkladu, od ktorého sa odvíja celková výhra. Ak trafíte všetky tipy, stane sa tiket výherným. Tento typ stávky je jedným z najjednoduchších aj najvyhľadávanejších spôsob stávkovania v komunite tipérov. Odporúčame ho najmä začiatočníkom, no využiť ho môžu aj pokročilejší stávkari.

  Solo stávka príklad

  Solo stávku môžete uskutočniť napríklad pri futbalovom zápase, kde stavíte na výhru, prehru alebo remízu jednotlivého zápasu. Tiež môžete staviť na konkrétny výsledok v zápase 2:1, kde stavíte 20 EUR na výhru Bayernu Mníchov pri kurze 3.0. V prípade výhry získate odmenu 60 EUR, teda čistý zisk 40 EUR. Výšku výhry vypočíta stávková kancelária na základe vynásobenia kurzu a vkladu.

  AKU stávka (Akumulovaná stávka)

  AKU stávka je kombinovanou stávkou, ktorú tvorí niekoľko športových tipov minimálne na 2 zápasy a maximálne do 60 zápasov. Výhodu akumulovanej stávky je dosiahnutie vysokej výhry pri nízkom vklade. Výsledný kurz vypočíta stávková kancelária na základe násobenia jednotlivých kurzových stávok na tikete. Týmto typom stávky dokážete získať až desať alebo dvadsať násobný kurz. Nezabúdajte však, že akumulovaná stávka bude výhernou len vtedy, keď sú všetky tipy správne. V porovnaní s jednoduchou stávkou je AKU stávka oveľa rizikovejšia a má nižšiu šancu na výhru. Tento druh stávky odporúčame profesionálnym stávkarom, ktorí pravidelne sledujú šport a majú väčšie skúsenosti so stávkovaním. Poznáme niekoľko kombinácii AKU stávok na Slovensku sú to:

  1. dvojkombinácie
  2. trojkombinácie
  3. štvorkombinácie
  4. viac kombinácií

  AKU stávka akumulovaná stávka

  AKU stávka príklad

  Výsledný kurz AKU stávky sa vypočíta vynásobením všetkých kurzov podaných na tikete. Teda ak si vyberiete 5 konkrétnych zápasov a ich kurzy vynásobíte medzi sebou, získate celkový stávkový kurz napríklad 10.5. Potom výsledný kurz vynásobte vloženou čiastkou a získate tak celkový možný zisk. V tomto prípade, vklad predstavuje čiastku 5 EUR, kde výhra po vynásobení kurzom predstavuje sumu 52,5 EUR.

  Extratip

  Extratip je spôsob tipovania, pri ktorom vyhráte aj pri nesprávnom tipe. Tento tip sa najčastejšie využíva pri AKU stávke, ktorá musí zahŕňať minimálne 10 príležitostí. Pri Extratipe je kurz nižší alebo rovný ako najnižší kurz na stavenom tikete. V prípade, keď je na stávkovom tikete iba jedna príležitosť s najnižším kurzom, sa Extratip prideľuje automaticky. Pokiaľ sa na tikete nachádza niekoľko príležitostí s najnižším alebo rovnakým kurzom, môžu ho tipujúci určiť samostatne.

  Systémová stávka (Kombinovaná stávka)

  Systémová stávka sa taktiež radí medzi základné druhy stávok. Známa je tým, že je zložitejšia. Tvorí ju viacero tipov na niekoľko zápasov. Kombinovaná stávka umožňuje vytvoriť na jednom tikete 2 až 15 rôznych príležitostí pomocou kombinovaného zápisu. Tento druh stávky je totožný s akumulovanou stávkou. Avšak pri kombinovanej stávke môžete vykonať aj chybný tip a stále vyhrať. V prípade, že sú všetky tipy správne, vyhráváte plnú sumu a pri neúspešných tipoch sa výherná čiastka znižuje. Jednotlivé stávkové kancelárie určujú v rámci systémovej kombinácie aj počet stávok kombinovaných medzi sebou. V niektorých prípadoch sa pri systémovej stávke môžete stretnúť aj s názvom Maxikombi stávka.

  Kombinovaná stávka príklad

  Systémová stávka predstavuje výber viacerých tipov, z ktorých sa zostaví niekoľko dvojkombinácii. Napríklad pri 5 tipoch sa vytvorí 10 dvojkombinácii. Pri kombinovanej stávke musíte mať minimálne dve víťazné kombinácie, od ktorých sa bude odvíjať výška výhry. To znamená, že aj v prípade, keď bude jeden tip neúspešný, môžete stále vyhrať vysokú sumu. Záleží to hlavne od správnych tipov stávky.

  Maxikombi stávka (Maxikombinátor)

  Maxikombi stávka je rozšírená stávka patriaca do systémovej stávky. Poskytuje vám viac možností stávkovania, a to pomocou vytvorenia skupín. Do jednej skupiny patrí 2 až 15 individuálne vytvorených stávkových príležitostí. Pri Maxikombi stávke nemôžete využívať podporné tipy, a to isté platí aj pri vytvorenej skupine. Výhru získate až po tom, ako stávková kancelária vyhodnotí všetky príležitostí, ktoré patria do vytvorenej stávky.

  Tutovka (Banker stávka)

  Tutovka je stávka, ktorú môžete využiť vtedy, keď ste si svojím tipom nadmieru istí. V niektorých prípadoch môžete ako tutovku označiť aj konkrétny tip alebo viacero tipov. Na výhru musíte všetky tutovky označiť správne. V opačnom prípade nebude stávka úspešná. Touto službou disponujú mnohé stávkové kancelárie na Slovensku, ale aj v zahraničí. Nevýhodou je však nízky kurz spojený s nízkou výhrou. Najčastejšie ide o stávky na favoritov zápasu.

  Tutovka (Banker stávka)

  Kombinovaná stávka príklad

  Rozhodnete sa staviť si na 3 zápasy, z toho jedným najviac pravdepodobným tipom bude tutovka. Stávka sa stane výhernou práve vtedy, ak bol tip tutovky a tiež 2 ďalšie tipy správne. V opačnom prípade prídete o vklad.

  Teaser stávka (Pleaser stávka)

  Teaser stávka je stávka, ktorá obsahuje 2 až 7 príležitostí. Zahŕňa v sebe stávky s hendikepom alebo s výsledným počtom bodov v špecifickom športe. Najčastejšie ide o športy ako basketbal, americký futbal, futbal a mnohé iné. Pri Teaser stávke dochádza ku predaju (Pleaser) alebo kúpe jednotlivých bodov pri fixne stanovených kurzoch. Výhra stávky sa odvíja od počtu zápasov a tiež od počtu pevne stanovených bodov. V daných zápasoch môžu byť hlavné čiastkové body pri outsiderovi pripočítané alebo pri favoritovi odpočítané. Všetko sa odvíja od výsledku zápasu. Teaser stávka sa preto stane výhernou len v prípade, ak sú všetky tipy stávky úspešné.

  Podmienená stávka (If bet)

  Podmienená stávka je stávka s 2 až 12 jednoduchými tipmi v rámci jedného tiketu. Počet jednoduchých tipov určuje každá stávková kancelária individuálne. Hlavnou podstatou podmienenej stávky je vytvorenie jednoduchých stávok a zaplatenie prvotného vkladu. Ten sa pri výhernom tipe presunie na ďalšiu stávku v reťazci a výhra z prvého tipu bude vyplatená. Výška vkladu predstavuje sumu prvej solo stávky. Ak je prvý tip nesprávny, nemôžete ďalej v tiketovom reťazci pokračovať ani vyhrať. Pri podmienenej stávke musíte jednotlivé tipy zoradiť podľa dôležitosti a istoty.

  Podmienená stávka (If bet)

  Podmienená stávka príklad

  Pri podmienenej stávke si vytvoríte napríklad 4 solo stávky. Stanovili ste si výšku prvého vkladu 20 EUR. Ten sa pri kurze 3.5 a správnom tipe zúročí na sumu 70 EUR. Ďalej podmienená stávka pokračuje vo vopred definovanom reťazci so stanoveným vkladom 20 EUR. V rámci výhry sa vklad opäť zúročí pri danom kurze. Ak bude v ďalšom postupe reťazca nesprávny tip, prehráte prvotný vklad. Vtedy reťazec podmienenej stávky končí a vyhrávate sumu prvých dvoch podaných tipov.

  Nepriamo podmienená stávka (Reverse if bet)

  Nepriamo podmienená stávka obsahuje 2 stávky, ktoré v sebe zahŕňajú presný počet tipov. Ide o 2 až 12 základných tipov v rámci určitej podmienky. Rovnako ako pri podmienenej stávke sú tipy prepojené reťazcom. Výhodou nepriamo podmienenej stávky je vyššia výhra na základe viacerých kombinovaných tipov. Tak isto ako v podmienenej stávke, v prípade chybného tipu sa reťazec zastaví a vy získate svoju výhru.

  Nepriamo podmienená stávka (Reverse if bet)

  Nepriamo podmienená stávka príklad

  Pri nepriamo podmienenej stávke musíte mať 2 tikety, napríklad v celkovej hodnote 20 EUR. To znamená dvojnásobok v porovnaní s podmienenou stávkou. Tie sú medzi sebou prepojené, a tak môžu získať väčšiu výhru. Pri Reverse if bet nemôžete znižovať vklad. Ten zostáva celý čas nemenný.

  Multi stávka

  Multi stávka patrí medzi moderné druhy stávok, ktoré poskytujú najmä zahraničné stávkové kancelárie. Jej výhodou je menšie riziko pri viacerých stávkach na základe zabezpečenia jednotlivých výsledkov na danú príležitosť. Pri Multi stávke môžete staviť na viacero výsledkov jedného zápasu. Výhodou je eliminovanie rizika prehry, avšak nevýhodou sú menšie zisky spojené s výhrou. Tento druh stávky odporúčame sofistikovaným alebo nerozhodným tipérom, ktorí sa dokážu strategicky rozhodovať. Najčastejšie sa s ňou stretnete pri zápasoch s vyrovnanými súpermi, pričom sú jednotlivé kurzy vyššie ako 2.

  Supertoto a Superscore stávky

  Supertoto a Superscore stávky sú ďalšími obľúbenými druhmi stávok. Supertoto je stávkovanie na väčšie množstvo 10 a viac zápasov najčastejšie na populárne športové udalosti. Výška výhry sa odvíja od počtu výhercov s rovnakými tipmi. Výhodou je vysoká výhra pri nízkom vklade. Podobnou stávkou je aj Superscore, kde tipéri stávkujú na presný výsledok zápasu za predpokladu, že všetky tipy sú správne. Pri Supertoto a Superscore sa všetky vklady spočítajú a prerozdelia medzi výhercov. Najčastejšie sa tieto stávky využívajú v zahraničných online stávkových kanceláriách.

  Eachway stávka

  Eachway stávka pozostáva z dvoch komplexných stávok. Najčastejšie ide o stávku na výhru a umiestnenie, s ktorou sa stretnete hlavne pri dostihoch a iných podobných športoch. V prípade, ak vám prvý tip na výhru nevyjde, môžete stále získať vďaka správnemu tipu na umiestnenie aspoň výšku vkladu. Pri Eachway stávke dokážete vyhrať vyššiu sumu pri relatívne nízkom riziku. Túto možnosť stávkovania však neposkytujú všetky stávkové kancelárie.

  Eachway stávka

  Poisťovacia stávka

  Poisťovacia stávka je druh stávky, ktorý zabezpečuje tipérovi nižšiu šancu na prehru. Najčastejšie túto stávku využívajú profesionálni stávkari, ktorí sa dokážu takýmto spôsobom zbaviť väčšieho rizika. Poisťovacia stávka predstavuje formu doplnkovej stávky na už prebiehajúci zápas. Tento druh stávky sa odvíja od výsledku prebiehajúceho zápasu, na ktorý máte stavené. Dôležitým faktorom je preto správne načasovanie. Počas zápasu môžete vytvoriť stávku opačného druhu, na vyrovnanie potenciálnej straty. Poisťovacia stávka vám preto nezabezpečí veľké zisky, ale pomôže vám vyrovnať hroziace straty.

  Live stávkovanie (Živé stávkovanie)

  Live stávkovanie môžete využiť počas živého vysielania zápasu. Zápasy viete sledovať v rôznych médiách, a to v televízii, na online streamových prenosoch alebo prostredníctvom obsahovej reportáže. Tento typ stávky ponúkajú takmer všetky online stávkové kancelárie spolu so zaujímavými kurzami na výhru. Live tipovanie má najväčšiu obľubu pri fanúšikoch futbalu, ktorí najčastejšie tipujú na konkrétny výsledok zápasu. Ide hlavne o remízu alebo vysokú prehru favorita zápasu. Okrem toho nezabúdajte, že tento druh stávky je vysoko rizikový a preto sa živé stávkovanie odporúča využívať príležitostne. Live stávky si vyžadujú športové a predikčné schopnosti a tiež správny odhad tipéra na vyvíjajúci sa športový výsledok.

  Live stávkovanie (Živé stávkovanie)

  Často kladené otázky

  Aké druhy stávok poznáme?

  V dnešnej dobe existuje množstvo zaujímavých druhov online stávok. Každý typ má svoje pravidlá a vlastnosti. Niektoré využijú aj začiatočníci, iné zas len pokročilí experti so skúsenosťami. Pri niektorých stávkach je riziko neúspechu veľmi vysoké, no vidinou je vysoký zisk. Na druhej strane, pri bezpečných stávkach je zisk nižší. Vďaka tomu majú všetky druhy stávok svoje za aj proti. Medzi najznámejšie stávky patrí: Solo stávka, AKU stávka, Tutovka a Systémová stávka. Ďalšími využívanými stávkami sú: Extratip, Maxikombi stávka, Multi stávka, Supertoto, Superscore, Eachwey stávka, Teaser stávka, Poisťovacia stávka a Live stávka. Do komplexnejších a zložitejších stávok zaraďujeme podmienené a nepriamo podmienené stávky, ktoré obsahujú reťazce.

  Aké typy stávok využívajú stávkari najčastejšie?

  Každý tipér preferuje rozdielne druhy stávok. Odvíja sa to najmä od skúseností a výhier jednotlivého stávkara a tiež od športov, na ktoré stávkuje. V rámci tipovania sa preto najčastejšie využíva: Solo stávka, AKU stávka, Systémová stávka a Tutovka. V komunite stávkarov sú obľúbené práve tie, ktoré sa dajú medzi sebou rôzne kombinovať a upravovať. Ďalšou výhodou je aj jednoduchosť a presnosť, ktoré lákajú čoraz viac nových fanúšikov. V súčasnosti je populárnym druhom stávky aj Live stávkovanie, ktoré poskytuje tipérom väčší zážitok zo športovej udalosti.

  Aké druhy stávok sú ideálne pre začiatočníkov?

  Pre začiatočníkov je často zložité poznať všetky druhy stávok. Aby začiatočníci vedeli vytvoriť úspešné tikety, je dôležité si zvoliť vhodný typ stávky. Ďalej musia poznať šport, na ktorý tipujú, a jeho pravidlá. Ak ste začiatočník, odporúčame začať pri jednoduchej Solo stávke a následne skúšať komplexnejšie druhy stávok. Napríklad AKU stávku alebo zložitejšiu Systémovú stávku. Pri rozsiahlejších stávkach je dôležité vychádzať nie len z odhadu, ale opierať sa o reálne dáta či štatistiky.

  Aké sú vhodné typy stávok pre pokročilých?

  Pokročilí stávkari často využívajú niekoľko druhov stávok, ktoré kombinujú medzi sebou. Aby zvýšili šancu na úspech, opierajú sa o reálne informácie a vlastné skúsenosti. Najúspešnejší stávkari vyberajú svoje tipy starostlivo, pomocou strategických plánov a taktík, aby eliminovali šancu na neúspech. V komunite profesionálnych stávkarov sa najčastejšie využívajú komplexné stávky. Ide o AKU stávku, Systémovú stávku, Tutovku, Teaser stávku, Multi stávku, Poisťovaciu stávku, Podmienenú a Nepriamo podmienenú stávku alebo Live stávkovanie. Cieľom profesionálnych stávok je získať čo najväčšiu výhru, pri nízkom riziku spolu s nízkym vkladom. Základným predpokladom profesionálneho stávkara sú preto bohaté skúsenosti o športe, detailná analýza, trpezlivosť a správne rozhodovanie.

  Ktoré druhy stávok majú najlepšie kurzy?

  Vysoké kurzy sa spájajú s väčším rizikom alebo s menšou šancou na úspech. Niekedy je však dobré vedieť, pri ktorých stávkach môžete získať najväčšiu výhru pri nízkom vklade. Aby ste získali čo najlepší kurz, stavte na čo najviac zápasov, ktoré budú úspešné. Medzi hlavné stávky poskytujúce vysoké kurzy patria: AKU stávka, Systémová stávka, Podmienená a nepriamo podmienená stávka a Multi stávka. Tie sú typické nižším vkladom s možnosťou vysokej výhry.