Money management v tipovaní


Money management v tipovaní je základ každého úspešného tipéra. Ak začínate s tipovaním, mali by ste to brať hlavne ako hobby. Hospodárenie s peniazmi, takzvaný “money management” slúži ako ochrana vašich financií pri tipovaní. Zlá správa financií dokáže znížiť šance na zisk a zvýšiť šance na neúspech. V článku vás oboznámime ako správne hospodáriť s peniazmi pri tipovaní a tiež si priblížime najefektívnejšie stratégie.

Money management v tipovaní

Hospodárenie s peniazmi a jeho význam

Hospodárenie s peniazmi a jeho význam (money management) sa dá rozdeliť na 3 etapy:

  1. 1. etapa – stanovte si celkový rozpočet (bankroll) a určite si koľko peňazí ste ochotní riskovať na tipovanie
  2. 2. etapa – určite si rozpočet na jednotlivé stávky (tikety), ktoré by mali vychádzať z bankrollu
  3. 3. etapa – dodržujte vopred stanovených pravidiel, snažte sa tipovať vyrovnane v dlhšom časovom horizonte, nepodľahnúť pokušeniam

Správne hospodárenie s peniazmi pri tipovaní stojí na veľmi jednoduchom princípe. Najťažšie je zotrvať a dodržať vopred stanovené pravidlá a to hlavne pre tých, ktorí nie sú disciplinovaní pri stávkach. Money management nemôže zabrániť strate vašich peňazí. Udrží váš bank v obdobiach, keď sa vám zrovna nedarí. Ak sa vám dlhodobo nedarí, skúste dočasnú pauzu, alebo presedlať na inú hernú stratégiu.

Vhodné tipovacie stratégie

Zarábanie tipovaním je náročná činnosť aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Preto by ste si mali určiť správne tipovacie stratégie. Každý profesionálny tipér, má taktiež vlastné overené stratégie a profituje z nich. Chcete byť aj vy úspešný v tipovaní ako profíci? Ak áno, pozrite si pár základných stratégii a zvoľte si tú, ktorá vám vyhovuje. Tipujúci, ktorí nemajú vlastnú stratégiu väčšinou prispievajú stávkovým kanceláriam a končia v strate.

Vhodné tipovacie stratégie

Poznáme rôzne vhodné tipovacie stratégie a to napríklad Ploché vkladanie (flat staking), jednotkové stávky, systém vytyčovania jednotiek vzhľadom na kurzovú hodnotu, Kellyho stratégia tipovania a rôzne iné. O niektorých z týchto stratégii sa dočítate v samostatnom článku tipovacie stratégie.

Doporučená maximálna stávka na váš tiket

Doporučená maximálna stávka na váš tiket by sa mala pohybovať v rozmedzí 3-4 % z celkového banku na jedno tipnutie. Ak práve začínate s tipovaním, tak sa odporúča podávať tikety s malým vkladom vo výške zhruba 2 % z vášho bankrollu. Často býva problém dodržať maximálne stávky a to hlavne pre tipérov s nízkym bankom a preto je najlepšou možnosťou vymyslieť spôsob, ktorý vám vyhovuje a budete ho nútený dodržiavať.

Základné prvky pri správe peňazí

Poznáme ďalšie základné prvky pri správe peňazí, ktoré vám priblížime v nasledujúcom texte.

  • Športový prehľad
  • Bankroll
  • Hodnotné kurzy
  • SÓLO stávky
  • Diverzifikácia stávok
  • Kvalita nad kvantitou
  • Rozvaha a trpezlivosť

Buďte v obraze v športe, na ktorý tipujete

Buďte v obraze, užitočné športové informácie na vás čakajú za každým rohom. Napríklad aktuálny stav tabuľky, úspechy a neúspechy v nedávnych zápasoch, ale aj podrobné štatistiky. Využiť môžete napríklad reporty zo zápasov, kde si môžete podrobne rozobrať jednotlivé zápasy. Nájdete tu užitočné informácie ako napríklad celkový počet striel na bránu, držanie lopty, počet rohových kopov, vylúčenia a ďalšie. Správny tipér zúžitkuje poskytnuté informácie. Tiež odporúčame zamerať sa na menší počet ligových súťaží, alebo hráčov a udržiavať si prehľad.Tipovaním na športy, ktoré vás bavia a v ktorých sa vyznáte, výrazne zvyšujete vaše šance na výhru.

Buďte v obraze v športe, na ktorý tipujete

Vyhraďte si peniaze na tipovanie

Aby ste mali naozaj prehľad, vyhraďte si peniaze na tipovanie, tak že si založíte nový bankový účet. Pri založení hráčskeho bankového účtu máte prehľad o svojich financiách a rozpočte na tipovanie ako nikdy predtým. Doporučujeme založiť bankový účet v bankách s bezplatným vedením účtu ako napríklad Fio banka alebo mBank. Taktiež sa oplatí používať aj takzvané internetové peňaženky, na ktoré si prevediete určitú čiastku na tipovanie z vlastného bankového účtu. Medzi najznámejšie patria Paypal, Neteller, Skrill alebo Revolut.

Hodnotné kurzy

Čo sú hodnotné kurzy? Pri každej stávke treba hľadať hodnotu. Môže nastať situácia, že nájdete vypísané kurzy na zápasy, ktoré sa podľa vás oplatia tipnúť. Mali by ste si určiť “vlastný kurz” alebo pravdepodobnosť možnej výhry tímu, a ak dosiahnete nižší kurz ako stávková kancelária, dá sa hovoriť o hodnotovom kurze. Je preukázané, že z dlhodobejšieho hľadiska takýmto spôsobom dosiahnete zisk.

Sústreďte sa na SÓLO stávky

Sústreďte sa na SÓLO stávky. Pri stávkovaní by ste sa mali zamerať hlavne na stávky, ktoré pozostávajú iba z jedného zápasu. Samozrejme, že nový hráči, ktorí majú k dispozícii nižší bank využívajú z veľkej časti aj AKU tikety. Takéto tikety sa skladajú z viacerých zápasov. Výnimky samozrejme tvoria nižšie postavené ligy, kde stávkové kancelárie vyžadujú akumulačné stávky. Pri takýchto prípadoch je však možnosť doplniť si tiket takzvanými “tutovkami” s nízkymi kurzami a vysokou pravdepodobnosťou na výhru. Prečítajte si náš článok Druhy stávok, kde sú podrobně popísané všetky stávky.

Diverzifikácia stávok

Diverzifikácia stávok patrí medzi najzákladnejšie pravidlá. “Nestav všetko na jednu kartu”. Odporúčame podať radšej viac tiketov s menšími vkladmi. Rozdelením vašich stávok minimalizujete šancu na neúspech.

Kvalita nad kvantitou

Diverzifikovať stávky neznamená tipovať na udalosti, o ktorých nič neviete. “Slepé stávky” vám môžu priniesť krátkodobý zisk, avšak z dlhodobého hľadiska budete neúspešný. Tipujte na tímy (hráčov), ktorých sledujete. Zúžitkujte vaše vedomosti!

Buďte trpezlivý, nestávkujte zbrklo

Tipujte najmä na športy v ktorých sa vyznáte a sledujete. Ak sledujete basketbal a končí základná časť NBA, netipujte na iné športy, ale radšej si počkajte, kým začne playoff. Ak si udržujete sériu víťazstiev, neprepadnite eufórii, ale držte sa predom stanoveného plánu a nerobte zbrklé rozhodnutia s vysokým rizikom. Všetko sa môže rýchlo zmeniť. Ak naopak prehrávate peniaze, nesnažte sa ich za každú cenu rýchlo získať späť. Je treba vedieť skončiť, alebo byť trpezlivý, vaša chvíľa určite príde.

Buďte trpezlivý, nestávkujte zbrklo