MS v hokeji 2022 Kanada vs Česko

Boje o medaile začínajú! Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji majú na programe semifinálové zápasy. V tom prvom vyzve domáce Fínsko výber USA, v tom druhom nás čaká repríza slávneho semifinálového zápasu zo ZOH 1998 v Nagane. Súboj Kanada vs Česko je na programe v sobotu 28. mája 2022 o 17:20. Hrať sa bude v Nokia Aréne vo fínskom meste Tampere.

Kanada semifinále začne ako favorit

Kanada semifinále začne ako favorit. Dôvod je jednoduchý a síce, že reprezentácia Javorového listu je skrátka favoritom v takmer každom hokejovom stretnutí, do ktorého nastúpi. Proti Česku hrá v prospech Kanady lepšia základná skupina na tohtoročných MS, aj keď vo štvrťfinále sa s postupom Kanaďania poriadne potrápili. V spomínanej základnej skupine získala Kanada v siedmych zápasoch 15 bodov a skončila na treťom mieste skupiny A. Vo štvrťfinálovom zápase si reprezentanti Javorového listu poradili so Švédskom 4:3 po predĺžení a opäť raz si tak zahrajú o najcennejšie kovy.

Kanada vstúpila do turnaja víťazne, keď si postupne poradila s Nemeckom (3:5), Talianskom (1:6), Slovenskom (1:5) a Kazachstanom (3:6). Až potom prišli prvé straty bodov a to najskôr pri prehre 3:6 so Švajčiarskom a následne pri senzačnej porážke od Dánov, ktorí Kanadu porazili 3:2. Zámorský výber sa neúspechom tradične nenechal nijako znechutiť. Proti Francúzom si v poslednom zápase skupiny Kanaďania schuti zastrieľali a vyhrali pohodlne 1:7. Vo štvrťfinálovom stretnutí proti Švédom to však až také jednoduché výber Kanady nemal, ale napokon urval spomínané víťazstvo 3:4 po predĺžení.

Za zmienku rozhodne stojí fakt, že Kanada prehrávala proti Švédom po dvoch tretinách už 0:3, ale v poslednom treťom dejstve dokázala vyrovnať na 3:3. Dva góly dokonca strelila v absolútnom závere zápasu, konkrétne v 59. minúte. Následné predĺženie nemalo dlhé trvanie, pretože výhru a postup Kanady medzi najlepšiu štvoricu šampionátu spečatil v 61. minúte gólom Batherson.

Semifinále Kanada vs Česko bude tvrdý boj

Semifinále Kanada vs Česko bude tvrdý boj. Kým Kanada získala v skupine 15 bodov, Česko nazbieralo v siedmich dueloch základnej skupiny 13 bodov. Aj to mu však stačilo na tretiu priečku skupiny B a na postup do štvrťfinále. V ňom si česká reprezentácia poradila s Nemeckom 1:4 a teraz ju čaká v semifinále Kanada. Proti Javorovým listom hralo Česko na MS naposledy v roku 2019 a prehralo vysoko 1:5. Na veľkom turnaji Česi zdolali Kanadu naposledy na ZOH v roku 2018 v pomere 3:2.

Českí hráči vstúpili do turnaja MS 2022 trošku rozpačito. Vysokú výhru nad Veľkou Britániou v pomere 5:1 vystriedala prehra so Švédmi 3:5. Následne prišla šokujúca prehra s Rakúskom v pomere 1:2 po samostatných nájazdoch. Po tomto fiasku však Česko vyhralo tri zápasy v rade, keď si postupne poradilo s Lotyšskom (5:1), Nórskom (4:1) a s USA (1:0). Prehra s Fínmi 0:3 určite zabolela, ale aj napriek nej Česi postúpili do play-off fázy turnaja.Vo štvrťfinále čakalo na našich západných susedov ambiciózne Nemecko, ale český výber si so svojimi krajanmi poradil rozdielom triedy. Češi proti Nemcom už od tretej minúty viedli 1:0, od jedenástej dokonca už 2:0. Nemcom sa síce podarilo v 54. minúte znížiť stav na 3:1, ale posledné slovo mali opäť českí strelci a Česko vyhralo nad Nemeckom 4:1.

Semifinálový zápas Kanada vs Česko oživuje spomienky na jeden z najlegendárnejších turnajov v histórii. Aj na ZOH 1998 v Nagane sa v semifinále stretli tieto dve reprezentácie a vtedajší český tím okolo Dominika Haška či Jaromíra Jágra senzačne vyradil kanadské hviezdy vďaka výhre 1:0 po samostatných nájazdoch. Ako zaiste všetci viete, český tím si vtedy dokráčal až po zlaté medaily. Tentokrát stojí Čechom v ceste za finále rovnaká prekážka a síce hrdá reprezentácia Kanady. Ako zvládne Česko semifinále?

Tip redakcie

Hoci je Kanada favoritom zápasu, české šance na úspech sú tiež reálne. Nielen z hľadiska výkonov na aktuálnom šampionáte, ale aj z hľadiska bilancie posledných vzájomných zápasov na veľkých turnajoch. Z posledných piatich meraní síl totiž trikrát vyhrala Kanada, ale dvakrát sa Kanaďania museli skloniť pred Čechmi. Na Tipsport je kurz na výhru Kanady 2.27 a na výhru Čechov 2.65. Stránka Synotip tiež verí Kanade, pričom na jej výhru je kurz 2.28 a na víťazstvo Čechov 2.76.