Trofej MS v hokeji


Trofej MS v hokeji je jednou z najdôležitejších súčastí majstrovstiev sveta. Každoročne ju získava mužstvo, ktoré sa dopracuje až do úspešného konca a obsadí prvú priečku. Aká je však história tejto trofeje a čím je známa? Pripravili sme si pre vás zaujímavé informácie, o ktorých ste možno netušili.

Trofej MS v hokeji

Medaily a pohár pre víťazný tím

Ešte predtým, ako si povieme niečo o trofeji MS v hokeji, povedzme si viac o jej víťazoch. Síce nevieme, kto vyhrá MS v hokeji 2024, vieme, čo dostanú tímy, ktoré obsadia prvé tri priečky. Tím, ktorý obsadí prvé miesto a stane sa majstrom sveta, získa zlatú medailu. Dizajn medailí sa každý rok mení podľa toho, kde sa MS v hokeji konajú. Tímy na druhej a tretej priečke dostanú strieborné a bronzové medaily, ktoré majú veľmi podobný dizajn. Medaily si hráči nechávajú a berú so sebou domov.

Medaily a pohár pre víťazný tím

Zdroj foto: facebook

Na MS v hokeji získava víťazný tím nielen zlaté medaily, ale aj trofej. Jej podstavec je vyrobený z ebenového a bubingového dreva a vrchná časť zo zmesi pravého zlata a striebra. Trofej, ktorú víťazný tím má na ceremoniáli, sa vracia. Domov si berie repliku, ktorú dopĺňajú plakety s menami hráčov a trénerov víťazného tímu. Ak vás zaujíma, ako dopadnú tieto majstrovstvá sveta, prezrite si MS v hokeji 2024 skupiny a zistite, kto bude s kým hrať.

História trofejí MS v hokeji

História trofejí MS v hokeji, resp. aktuálnej trofeje, ktorá sa používa, nie je veľmi dlhá. Má len 22 rokov, a to aj napriek tomu, že prvý šampionát sa konal už v roku 1920. IIHF sa však až v roku 2000 rozhodla, že dá vyrobiť permanentnú trofej. Požiadavku na výrobu zadala IIHF umelcovi Andrému Ricardovi z Francúzska, ktorý na nej pracoval osem mesiacov. Kľúčovou požiadavkou bolo, aby trofej odrážala históriu celého šampionátu. Prvý tím, ktorý trofej získal, bolo Česko, keď v roku 2001 vyhralo titul majstra sveta. Ak máte nejaké tipy na to, kto vyhrá tohtoročné MS v hokeji, pripravili sme si pre vás návod, ako tipovať na MS v hokeji.

História trofejí MS v hokeji

Zdroj foto: iihf

Stručná história trofejí MS v hokeji

V prvých rokoch bývali majstrovstvá sveta často spojené s majstrovstvami Európy. Práve preto je na fotkách možné vidieť rovno dva poháre. Neskôr sa MS v hokeji spojili s olympijskými hrami, čo bol dôvod, prečo sa trofej nepoužívala. Hráči dostávali zvyčajne len medaily. Keď sa MS v hokeji osamostatnili, na každý rok sa začala vyrábať samostatná trofej. To sa následne v roku 2001 zmenilo.

Stručná história trofejí MS v hokeji

Často kladené otázky

Musia víťazi vracať trofej MS v hokeji?

Áno, trofej MS v hokeji sa vracia. Používa sa len na víťazný ceremoniál, po ktorom sa znova odkladá do depozitára. Víťazi však dostanú repliku trofeje, ktorú si so sebou berú domov.

Aká stará je trofej MS v hokeji?

Trofej MS v hokeji, ktorá sa aktuálne využíva, vznikla v roku 2000. Vyrobil ju francúzsky umelec André Ricard. Prvýkrát sa použila v roku 2001, keď MS v hokeji vyhrala česká reprezentácia.

Dostanú tímy na prvých troch pozíciách medaily?

Áno, hokejisti víťazných tímov, ktoré obsadia prvé tri miesta, dostanú medaily. Tie si následne môžu vziať domov.

MS v hokeji 2024

Ďalšie dôležité články o MS v hokeji: Kto vyhrá MS v hokeji 2024 | Program MS v hokeji 2024 | MS v hokeji skupiny 2024 | MS v hokeji pavúk 2024 | Ako tipovať na MS v hokeji 2024 | Ázijský handicap pri MS v hokeji 2024 | MS v hokeji 2024 kurzy