Kedy Slováci získali medaily na MS v hokeji


Slovenská hokejová reprezentácia účinkuje na Majstrovstvách sveta v A-kategórii od roku 1996. Za tento čas sa jej podarilo viackrát postúpiť zo základnej skupiny či dokonca získať medaily. A síce ešte stále nevieme, kto vyhrá MS v hokeji 2023, slovenský tím má rozhodne šance. Kedy Slovensko získalo medaily na MS v hokeji? Odpoveď nájdete v tomto článku.

Kedy Slováci získali medaily na MS v hokeji

Prehľad slovenských medailí na MS v hokeji

Slovensko sa radí medzi krajiny, ktoré si už niekoľkokrát odniesli z Majstrovstiev sveta medaily. Dokonca, slovenskému tímu sa raz podarilo získať aj trofej MS v hokeji. Pre lepší prehľad všetkých výhier prikladáme praktickú tabuľku, v ktorej uvádzame kedy a aké medaily získalo Slovensko na MS v hokeji. O každom úspechu si následne povieme niečo viac.

Rok Miesto konania MS v hokeji Medaily
2000 Rusko striebro
2002 Švédsko zlato
2003 Fínsko bronz
2012 Švédsko, Fínsko striebro

Slovensku sa počas samostatnej existencie podarilo získať jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu. Hokejový tím priniesol naposledy striebro, a to v roku 2012. Ak si myslíte, že sa to Slovensku podarí aj tento rok, alebo máte tip na iný tím, pripravili sme pre vás praktický návod ako tipovať na MS v hokeji.

Striebro 2000 z MS v Rusku

MS v hokeji 2000 boli pre Slovensko veľkým úspechom. Okrem toho, že sa náš tím dostal prvýkrát ďalej ako do štvrťfinále, postúpil rovno do finále. V tom však nestačil na Česko, ktorému podľahol aj v osemfinálovej skupine. Slovenskí hokejisti si tak z MS v hokeji 2000 odnášali striebornú medailu. Z hokejistov zaznamenal v tomto roku najväčší úspech Miroslav Šatan, ktorý bol najproduktívnejším hráčom turnaja a najlepším strelcom.

Striebro 2000 – MS v hokeji Rusko

Zdroj: netky

Získaná medaila Protivník v medailovom zápase Výsledok Najproduktívnejší slovenskí hráči na MS
striebro Česko 3:5 Miroslav Šatan

Zlato 2002 z MS vo Švédsku

Ide zatiaľ o najväčší úspech slovenského tímu na Majstrovstvá sveta. V ére samostatnosti Slovenska sa zlato podarilo dosiahnuť len v roku 2002 na MS v hokeji vo Švédsku. Na celom turnaji zaznamenalo Slovensko len jednu prehru. Išlo o zápas v skupine, ktorý náš tím hral proti Fínsku. Na druhej strane, ostatné zápasy sa mu podarilo vyhrať. Dokonca, domácich Švédov porazil dvakrát. Silný ruský tím sa Slovensku podarilo poraziť o jeden gól Petra Bondru, ktorý padol presne sto sekúnd pred koncom tretej tretiny. Slováci v roku 2002 nekraľovali len prvému miestu, ale taktiež ovládli štatistiky. Peter Bondra sa stal najlepším strelcom, Miroslav Šatan zas najproduktívnejším hráčom. Trojicu uzatvoril Richard Lintner, ktorý ako obranca získal najviac bodov.

Zlato 2002 – MS v hokeji Švédsko

Zdroj: olympic

Získaná medaila Protivník v medailovom zápase Výsledok Najproduktívnejší slovenskí hráči na MS
zlato Rusko 4:3 Miroslav Šatan, Peter Bondra, Richard Lintner

Bronz z Fínska 2003

Po roku 2002, kedy slovenský tím získal zlato, prišiel ďalší úspech vo forme bronzovej medaily. Hokejistom sa podarilo vyhrať trinásť zápasov bez prehry. Po tom, ako však prehrali so Švédskom 1:4 prišli o možnosť zabojovať o zlato alebo striebro. V zápase o bronz porazili český tím 4:2. Mnohí slovenskí hokejisti sa taktiež dostali do zoznamu najproduktívnejších hráčov. K nim sa radil Žigmund Pálffy, za ktorým nasledovali Jozef Stümpel a Ľubomír Višňovský. Do desiatky najproduktívnejších hráčov sa dostal aj Miroslav Šatan.

Bronz 2003 – MS v hokeji Fínsko

Zdroj: tasr

Získaná medaila Protivník v medailovom zápase Výsledok Najproduktívnejší slovenskí hráči na MS
bronz Česko 4:2 Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel, Ľubomír Višňovský, Miroslav Šatan

Striebro z MS vo Švédsku a Fínsku v roku 2012

MS v hokeji 2012 sú zatiaľ poslednými MS v hokeji, z ktorých si Slovensko odnieslo medailu. MS v hokeji skupiny síce Slovensko neovládlo a zostalo na štvrtom mieste, no aj napriek tomu sa dostalo do štvrťfinále, kde si poradilo s Kanadou. V semifinále zdolalo Česko a následne nastúpilo proti Rusku. Slovenskí hokejisti Rusku podľahli 2:6 a domov si odniesli striebornú medailu. Po MS v hokeji 2012 sa podarilo slovenským hokejistom postúpiť do štvrťfinále iba raz. Posledné dva roky skončilo Slovensko na ôsmom mieste, pričom v roku 2019 a 2018 až na deviatom mieste.

Striebro 2012 – MS v hokeji Švédsko, Fínsko

Zdroj: sita

Získaná medaila Protivník v medailovom zápase Výsledok Najproduktívnejší slovenskí hráči na MS
striebro Rusko 2:6 Zdeno Chára, Miroslav Šatan

Zdroje: Wikipedia