Práca bookmakera


Bookmaker je osoba alebo spoločnosť, ktorá prijíma stávky. Hlavným zameraním je prijímanie stávok na športové podujatia. Bookmaker stanoví pre každý z možných výsledkov koeficient, to znamená číselnú hodnotu, ktorou sa stávka v prípade úspechu vynásobí. Počet ponúkaných stávok môže byť rôzny a rovnako aj športy, na ktoré sa prijíma stávka. Nie je to obmedzené len na športové stávky a nájdu sa aj možnosti tipovania na výsledok významných udalostí zo sveta kultúry a politiky.V tomto článku sa dočítate ako bookmaker zarába na stávkach, čo je to marža, ako ju vypočítať a prečo je taká dôležitá.

Práca bookmakera

Vyberte si:

 • Bookmaker provízia
 • spravodlivý stávkarsky trh
 • Porážanie marže
 • Trh na tipovanie – výpočet marží
 • Ako marža ovlivňuje váš zisk
 • Využitie najlepších dostupných kurzov
 • Tipovanie bez bookmakera
 • Bookmaker provízia

  Bookmaker provízia je spôsob ako je bookmaker vždy ziskový. Tento garantovaný zisk bookmakera si väčšina hráčov ani neuvedomuje. Ak však chcete byť v stávkovaní úspešný, musíte sa začať zaujímať o to ako urobiť stávku čo najvýhodnejšiu.

  Značnú časť zisku bookmakera tvoria samozrejme straty hráčov. Jeho garantovaný príjem je však zahrnutý v koeficientoch, ľudovejšie nazývaných kurzoch.

  Bookmaker nastavuje kurzy po analýze každej udalosti a nastavením pravdepodobnosti pre túto udalosť. K tomu mu slúžia mnohé faktory ako napríklad štatistika z minulých zápasov, aktuálna forma, zranenia v tíme či celková atmosféra okolo zápasu. V kultúrnych a spoločenských stávkových príležitostiach sa môže spoliehať na názory odborníkov alebo na predbežné prieskumy. Po zohľadnení týchto vecí si zároveň pri určení pravdepodobnosti zníži kurz nadol a tak si do neho zaraďuje rezervu. Táto rezerva predstavuje zaručený zisk bez ohľadu na následný výsledok udalosti.

  Príklad

  V prípade zápasu medzi súpermi s rovnakými šancami by mal byť objektívny koeficient 2,0 pre víťazstvo oboch súperov (šanca je 50/50). Pokiaľ budete hľadať v ponuke bookmakera takéto kurzy na zápasoch súperov s rovnakými alebo veľmi podobnými šancami, tak ich nenájdete. Pri zápasoch s rovnakou šancou na výhru jedného alebo druhého súpera, bude vždy kurz na výsledok nižší ako 2,0 kvôli marži, ktorú si pridáva bookmaker.

  Pre zrozumiteľnosť si pozrite nasledujúci príklad. Plánujete si staviť na víťaza tenisového zápasu Novak Djokovič vs. Rafael Nadal. Bookmaker ponúka na výhru oboch tenistov kurzy 1,85 – 1,85. Podľa rovnakých kurzov na oba výsledky je vidieť, že hodnotí šance oboch aktérov tohto tenisového duelu na výhru rovnako (50/50). V takom prípade by boli kurzy bez zohľadnenia marže 2,0 – 2,0 a čistá výhra so stávkou 100 € by bola 100 € (100 € x 2,00 – 100 € vklad). Keď však vezmeme do úvahy kurz s maržou z tohto príkladu, hráč namiesto spomenutých 100 € dosiahne zisk 85€ (100 € x 1,85 – 100 €) a bookmaker si vezme zvyšných 15 € (100 € – 85 €) pre seba. Toto je práve tá rezerva, ktorá mu poskytuje zaručené zárobky.

  spravodlivý stávkarsky trh

  Spravodlivý trh je niečo čo si vie každý rýchlo predstaviť. V krátkosti sa to dá vysvetliť ako stávkovanie bez marže bookmakera. Aj keď je to niečo, čo v reálnom svete neexistuje, je dobré pochopiť čo to znamená a využiť tieto vedomosti vo svoj prospech.

  Ako príklad si môžeme zobrať jednoduchú hru a to hádzanie mincou. Táto činnosť sa spomína alebo realizuje vo všetkých vysvetleniach základných štatistík. Pri hode mincou sú totiž iba dve možnosti, ako sa hovorí panna alebo orol. Šanca na jednu alebo druhú možnosť je 50 na 50. To znamená, že ak chce bookmaker zachovať spravodlivý kurz musí dať kurz 2,00 na obe možnosti.

  Príklad

  Ak by na hod mincou stavili dvaja hráči 10 € a jeden by tipoval, že padne panna a ten druhý orol, tak jeden z nich vyhrá 20 € a druhý prehrá svoj vklad 10 €. Ak by pokračovali v tomto tipovaní, tak štatisticky aj po sto stávkach by boli stále ich výhry v pomere 50 na 50 a obaja by nič nestratili ale ani nezískali. Bookmaker by ale za celú dobu nezískal žiaden profit a to by bol pre neho zlý obchodný plán.

  Aby mal bookmaker profit s prijatia takýchto stávok zníži kurz z 2,00 napríklad na 1,90. Keď spomenutý dvaja hráči pokračujú v tipovaní ako vyššie, bookmaker je ziskový nech padne akýkoľvek výsledok. Spolu od hráčov vyberie na stávku 20 €, ale víťaz dostane 19 € a bookmaker si necháva 1 €.

  Porážanie marže

  Porážanie marže je spôsob ako byť úspešný. Keďže o marži rozhoduje bookmaker, má výhodu vo svojich rukách. A práve to robí stávky výzvou. Nestačí totiž len vyberať na koho staviť, ale zároveň to treba robiť pri miere návratnosti, ktorá je vyššia ako marža stávkovej kancelárie.

  Príklad

  Ak by ste správne uhádli 5 víťazov z 10 tipov, tak pri spravodlivom kurze 2,00 bez provízie bookmakera by bolo vaše skóre vyrovnané. Ak je ale spravodlivý kurz nahradený štandardným kurzom 1,90, tak 5 správnych tipov z 10 stávok je pre tipujúceho stratových vo výške 5% z celkových investícií.

  Jediný spôsob ako dosiahnuť porážanie marže a tým vlastne porazenie bookmakera je dosahovať v stávkovaní dlhodobo také výsledky, že úspešné tipy vynahradia aj stratu v podobe marže. Pomôže k tomu aj pochopenie marže, respektíve provízie bookmakera a jej fungovanie.

  Trh na tipovanie – výpočet marží

  Trh na tipovanie – výpočet marží, to sú presné výpočty, ktoré zaujímajú každého tipéra ak chce byť úspešný. Mnoho stávkujúcich ľudí si zvykne myslieť, že bookmaker sa pri vytváraní kurzov spolieha výlučne na predpoklady a analýzy. Samozrejme, že je na tom kus pravdy. Musíme sa však pozrieť ešte hlbšie.

  Bookmaker môže presne predpovedať víťaza konkrétnej udalosti. Nízky kurz však vôbec neznamená, že je udalosť „istá“. Stanovením kurzov na konkrétny zápas bookmaker predovšetkým premýšľa, ako motivovať hráčov, aby stavili na ten či onen tím.

  Z tohto dôvodu musí pracovať s číslami ponúkaním najlákavejších kurzov, aby prilákal nových hráčov. Vždy by ste si však mali pamätať, že každý kurz obsahuje maržu ktorou si bookmaker zaručuje príjem.

  Ako teda vypočítať maržu? Marža sa dá vypočítať dosť jednoduchým výpočtom. Výpočet marže pre udalosť s dvoma možnosťami (M je marža, k1 je prvý kurz a k2 je druhý kurz).

  výpočet marží 1

  Výpočet marže pre udalosť s troma možnosťami (M je marža, k1 je prvý kurz ,k2 je druhý kurz a k3 je tretí kurz).

  výpočet marží 2

  Príklad

  Ako prvý príklad poslúži tenisový zápas, ktorý sa spomína už na začiatku článku. Zápas vyrovnaných súperov ako je Novak Djokovič a Rafael Nadal s kurzom 1,85 na výhru oboch rivalov. Pre výpočet marže použijeme prvý vzorec.

  výpočet marží 3

  Výsledná marža M je na tento duel 7,5%.

  výpočet marží 3 výsledok

  Príklad

  V ďalšom príklade si vypočítame maržu v zápase, kde je jeden z účastníkov favoritom. V MMA sa stretnú dvaja súperi. Na víťazstvo prvého je vypísaný kurz 1,33 a na druhého 3,04. Opäť stačí pre výpočet marže dosadiť kurzy do vzorca. Zhodou okolností aj pri tomto zápase má bookmaker maržu 7,5%.

  výpočet marží 4

  V ponuke bookmakera obvykle prevládajú udalosti, v ktorých sú tri kurzy na zápas. V mnohých športoch sa totiž môže zápas skončiť okrem víťazstva jedného zo súperov aj remízovým stavom. Aká bude marža bookmakera v takomto zápase? Najskôr sa pozrieme na maržu náhodne vybraného zápasu NHL, ktorý ma vyrovnané kurzy. Na víťazstvo domácich je kurz 2,50, na hostí 2,45 a na remízu 4,00.

  výpočet marží 5

  Výsledná marža sa v tomto príklade znížila oproti predchádzajúcim príkladom a vychádza na 5,5%.

  výpočet marží 5 výsledok

  Na porovnanie si doplníme ešte posledný príklad. V tomto príklade sa jedná o futbalový zápas v ktorom je jasný favorit a kurzy tomu už na prvý pohľad nasvedčujú. Na výhru domácich je kurz 13,50, na remízu 6,50 a na výhru hostí 1,23.

  výpočet marží 6

  V tomto príklade nám vyšla marža bookmakera 4%, čo je najmenej zo všetkých štyroch uvedených príkladov.

  výpočet marží 6 výsledok

  Ako marža ovlivňuje váš zisk

  Teraz je čas vysvetliť si ako marža ovplyvňuje zisk hráča. Najjednoduchšie je to vysvetliť opäť na hode mincou. Máme dve možnosti (panna/orol) ktoré majú rovnakú šancu 50/50. Na každý hod mincou stavíme rovnakú stávku a uvidíme ako sa bude zvyšovať, či znižovať zisk v závislosti na zmene marže od bookmakera.

  Kurz Marža Zisk pri 60% správnych tipoch Zisk pri 50% správnych tipoch Zisk pri 40% správnych tipoch
  1,98 1 % 18,8 – 1 % – 20,8 %
  1,96 2 % 17,6 – 2 % – 21,6 %
  1,94 3 % 16,4 – 3 % – 22,4 %
  1,92 4 % 15,2 – 4 % – 23,2 %
  1,90 5 % 14 – 5 % – 24 %

  Podľa uvedenej tabuľky je očividné, že čím vyššia je marža, tým je vyšší profit bookmakera. Keďže je len malý rozdiel medzi tým, byť úspešný stávkujúci alebo neúspešný, je veľmi dôležité skúmať maržu a aj podľa toho sa rozhodovať na ktoré zápasy sa rozhodnete staviť. Menšia marža dáva z dlhodobého hľadiska väčší profit hráčovi, samozrejme za predpokladu, že množstvo správnych tipov bude viac ako 50%.

  Využitie najlepších dostupných kurzov

  Využitie najlepších dostupných kurzov je najlepší spôsob ako znížiť maržu bookmakera. V súčasnosti sa dá tipovať online a to prináša možnosť vyberať si z ponuky viacerých bookmakerov a hľadanie najvýhodnejších kurzov.

  Ako príklad nám poslúži zápas anglickej Premier League zo dňa 2. 2. 2021. Konkrétne zápas Manchester United vs. Southampton. Pre porovnanie máte uvedené kurzy od troch stávkových spoločností.

  Výsledok Tipsport Fortuna Niké
  Výhra Manchestru 1,48 1,50 1,49
  Remíza 4,69 4,6 4,75
  Výhra Southamptonu 7,15 7,10 6,8
  Marža 2,80 % 2,43 % 2,80 %

  Vidíme, že marža u všetkých troch spoločností je podobná, ale najmenšia je pre tento zápas u Fortuny. Marža 2,43% je naozaj veľmi nízka, ale dá sa to ešte vylepšiť ak vezmeme do úvahy len tie najlepšie kurzy pre každý možný výsledok.

  Výsledok Stávková kancelária Kurz
  Výhra Manchestru Fortuna 1,50
  Remíza Niké 4,75
  Výhra Southamptonu Tipsport 7,15
  Marža 2,80 % 1,68 %

  Keď sme zobrali do úvahy len tie najlepšie kurzy tak sa podarilo najnižšiu maržu 2,43% od Fortuny znížiť na 1,68%. Ako je vidieť z tohto príkladu, je veľmi dôležité používať najvýhodnejšie kurzy. Preto sa nezameriavajte len na jednu stávkovú kanceláriu ale využívajte služby viacero z nich.

  Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že rozdiel v kurzoch napríklad 1,8 a 1,85 je zanedbateľný, z dlhodobého hľadiska je tento rozdiel významný na vaše výsledky tipéra.

  Tipovanie bez bookmakera

  Tipovanie bez bookmakera je skutočný hazard, ktorý môže veľmi zle dopadnúť. Samozrejme, že pokiaľ je to napríklad tipovanie medzi dvoma kamarátmi a výhrou je pozvanie na pivo tak je to v poriadku. Ak však rozmýšľate nad vytvorením stávky u nejakej osoby, ktorá vám sľubuje výhodné podmienky, dopredu si to rozmyslite. V prvom rade si overte o koho ide a či má na takúto činnosť oprávnenie.

  Pre slovenské stávkové kancelárie poskytuje licenciu Úrad pre reguláciu hazardných hier, ktoré zastrešuje Ministerstvo financií Slovenskej republiky. Držitelia tejto licencie podnikajú na Slovensku legálne a poskytujú 100% bezpečné služby.

  Navyše licencované stávkové kancelárie ponúkajú pre hráčov ďalšie zaujímavé bonusy ako napríklad vkladový bonus alebo stávku zadarmo. Tieto výhody sú garantované a bez akýchkoľvek pochybností ich môže tipujúci využiť. A to je veľký rozdiel voči stávke bez garancií, ktorá vzniká pri tipovaní bez bookmakera.