MS vo futbale 2022 osemfinále -Japonsko vs Chorvátsko analýza

Skupina E mala byť podľa papierových predpokladov jasnou záležitosťou Španielska a Nemecka. Japonsko však obe mužstvá šokujúco porazilo a postúpilo do osemfinále z prvej priečky. V osemfinále sa stretne s ďalším európskym favoritom – Chorvátskom a pokúsi sa šokovať svet aj do tretice. Živý prenos osemfinále Japonsko vs Chorvátsko sa odohrá 5. 12. 2022 o 16:00 a na Slovensku ho bude vysielať stanica RTVS Šport. Informácie o oboch mužstvách nájdete nižšie v analýze, ku ktorej prikladáme náš tip na zápas.

• Živý prenos: RTVS Šport

Kde sledovať naživo Japonsko vs Chorvátsko live stream?

Japonsko sa už teraz zaradilo medzi najväčšie prekvapenia celého turnaja. V osemfinále proti Chorvátsku môže hrať bez tlaku, keďže Chorvátsko bude jasný favorit zápasu. Ak si chcete pozrieť naživo duel Japonsko vs Chorvátsko máte dve možnosti. Klasicky v televízii ho bude vysielať 5. decembra o 16:00 kanál RTVS Šport. RTVS má zakúpené práva aj pre online vysielanie celého šampionátu a preto je možné sledovať aj live stream zápasu na stránke rtvs.sk. V oboch prípadoch budete mať k dispozícii slovenský komentár k zápasu vrátane predzápasového štúdia.

Japonsko postúpilo z najťažšej skupiny

Japonsko postúpilo z najťažšej skupiny na MS vo futbale 2022. Pred štartom šampionátu nikto nepochyboval, že Španielsko a Nemecko spolu postúpia do play off. Viac sa rozprávalo o ich vzájomnom zápase, ktorý mal rozhodnúť o tom, kto postúpi z prvej priečky ako o Japonsku a Kostarike, ktoré dopĺňali skupinu E. Japonci dokázali obe krajiny prekvapiť a po rovnakom priebehu poraziť. V oboch zápasoch v prvom polčase prehrávali aby zápas v druhom polčase otočili na svoju stranu.

Chorvátsko v priamom súboji vyradilo Belgicko

Záver skupiny F priniesol priamy súboj o postup do osemfinále medzi Chorvátskom a Belgickom. Obe krajiny na MS 2018 v Rusku získali medailu a aj do Kataru išli s veľkými ambíciami. Chorváti boli napokon šťastnejším tímom v zápase v ktorom napriek veľkým šanciam Belgičanov neinkasovali. Pripísali si druhú remízu 0:0 na turnaji a tesný postup z druhej priečky. Tento zápas však ukázal trénerovi Dalićovi, že mužstvo je zraniteľné. Najmä v druhom polčase vznikali v obrane viaceré diery, ktoré síce neboli potrestané, ale veľa k tomu nechýbalo. Je to veľká výstraha pred zápasom s Japonskom, ktoré druhé polčasy proti Španielsku a Nemecku vyhralo.

Rozhodne kondícia hráčov?

Chorvátsko patrí vekovým priemerom medzi staršie mužstvá a vynára sa tak otázka či nebude rozhodujúca kondícia hráčov. Japonsko malo v zápasoch s Nemeckom a Španielskom držanie lopty len okolo 20%. Takéto zápasy sú náročné, keďže brániace mužstvo musí veľa behať a celú dobu byť maximálne pozorné. Japonci však hrajú s maximálnym nasadením celý zápas a nemajú kondičný problém. Aj v zápase s Chorvátskom očakávame, že budú mať nízke percento držania lopty a väčšinu času budú odkázaný na pressing. Čím dlhšie udržia nerozhodný stav, tým viac im porastie šanca na úspech. Napriek sympatickým výkonom Japonska sú Chorváti favoritom zápasu. Sú skúsenejším tímom a v tíme majú viaceré individuality, ktoré môžu rozhodnúť celý zápas. Ich veľkou zbraňou budú aj štandardné situácie. Aj keď zatiaľ na turnaji žiadnu nevyužili, tak proti Japonsku, kedy majú výškovú prevahu sa to priam pýta.

Japonsko vs Chorvátsko kurzy

Nebýva častým zvykom aby postupujúci z druhého miesta v skupine bol favorit v zápase s prvým tímom z inej skupiny. Duel Japonsko vs Chorvátsko to ale presne splňuje. Kurzy na víťazstvo Japonska sa pohybujú okolo 4.00, aktuálne na Tipsporte nájdete kurz 4.03. Na výhru Chorvátska je 2.07 a remízu 3.21. S ohľadom na predchádzajúce zápasy Japonska s favoritmi bude viacerých lákať kurz 4.14 na to, že druhý polčas vyhrá Japonsko. To vám však neodporúčame. Naopak skôr veríme, že Chorváti vyhrajú prvý polčas, kde nájdete kurz 2.74. Japonsko doteraz zakaždým inkasovalo ako prvé v zápase a to vytvára dobrý základ pre tip, že Chorváti dajú prvý gól v zápase. Kurz 1.71 je pri tejto príležitosti zaujímavý.

Tip redakcie: Menej ako 2.5 gólu v zápase

Aj keď favorizujeme Chorvátsko, nie sme úplne presvedčený, že to bude jasná záležitosť, skôr naopak. Osemfinále sa hrá oveľa opatrnejšie, keďže nie je šanca na opravu a aj preto by sme sa nečudovali, ak by sa zápas rozhodol až v predĺžení či penaltách. Gólov nebude padať veľa, oba celky sa budú snažiť v prvom rade svedomite brániť. Viac z hry budú mať Chorváti, ktorí majú aj výškovú výhodu pri centroch pred bránu a štandardných situáciách. Gólovo preto viac veríme im, ale vzhľadom na doterajšie ich výkony ani od nich nečakáme gólostroj.