F1 Veľká cena Monaka – preview a tip na výsledok


Veľká cena Monaka je šiesty pretek Formule 1 v roku 2023. Mestský okruh má špecifickú atmosféru, Okruh je úzky a tak je na ňom len minimum možností na predbiehanie. Aj preto ho mnoho jazdcov F1 označuje za najnudnejší pretek na okruhu. Napriek tomu patrí medzi veľmi obľúbené preteky medzi fanúšikmi. VC Monaka sa uskutoční v nedeľu 28. mája od 15:00.

F1 Veľká cena Monaka - preview a tip na výsledok

Kde si staviť na F1

Tipsport logo
Tipsport
30€ zdarma za registráciu
Doxxbet logo
Doxxbet
75 free spinov a 3€ stávka zdarma

Fortuna TV
Fortuna
100€ stávka bez rizika

  • V aktuálnej sezóne sa z víťazstva tešil len tím Red Bull Racing. Tri triumfy má na konte Max Verstappen a dva Sergio Pérez.
  • Poradie jazdcov vedie obhajca titulu Max Verstappen pred tímovým kolegom Sergiom Pérezom.
  • Max Verstappen je favorit na to, kto vyhrá F1 2023. Jeho kurz na celkový triumf je 1.10.
Náš tip Kurz Tipsport Kurz Doxxbet
Pérez skončí do 2. miesta bude vypísaný bude vypísaný

Kurzy společností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

  • Událosť: F1 Velká cena Monaka
  • Prvé tréninky: 26.5. 2023, o 13:30
  • Hlavný závod. 28.5. 2023, o 15:00

Kde sledovať Veľkú cenu Monaka?

Kde sledovať Veľkú cenu Monaka? Samotný pretek, ktorý sa uskutoční v nedeľu 28. mája od 15:00 vysiela naživo stanica Sport 1. F1 program však začína už v piatok prvými tréningami, nasleduje sobotný tréning a kvalifikácia. Celý program sa vysiela v živom prenose na staniciach Sport 1 a Sport 2. Oficiálny YouTube kanál Formule 1 si pre fanúšikov pripravil päť najväčších súbojov na tomto preteku. Pozrieť si ich môžete na priloženom videu.

Štart preteku Názov okruhu Minuloročný víťaz Kde sledovať
28. mája 2023 o 15:00 Circuit de Monaco Sergio Pérez, Red Bull Racing Sport 1, SPort 2

Veľká cena Monaka zaujímavosti

Pozrime sa na najskôr na Veľká cena Monaka zaujímavosti. Jedná sa o prestížny pretek na svete a jazdí sa už od roku 1929. Vzhľadom na krátku trať 3,337 km sa jazdí vysoký počet okruhov, celkovo až 78. Celkovo tak monoposty najazdia 260,286 kilometrov. Najúspešnejší tím v Monaku je McLaren s 15 víťazstvami. Vďačiť za to môže najmä dvojici Senna a Prost, ktorí dominovali na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov. Ayrton Senna je so šiestimi výhrami najúspešnejší jazdec histórie okruhu. Prehľad najlepších jazdcov prikladáme v tabuľke.

Veľká cena Monaka zaujímavosti

Jazdec Počet víťazstiev na VC Monaka
Ayrton Senna 6
Michael Schumacher 5
Graham Hill 5
Alain Prost 4
Stirling Moss 3
Jackie Stewart 3
Nico Rosberg 3
Lewis Hamilton 3

Rozbor preteku VC Monaka

Každý rozbor preteku VC Monaka hovorí o tom, že sa jedná o jednu z najnáročnejších tratí v kalendári F1. Priemerná rýchlosť je síce nízka, ale to veľmi neuľahčuje pretekárom prácu. Profil trate obsahuje viaceré zmeny prevýšenia a najmä úzke uličky, kde každá chyba môže znamenať stret so zvodidlami. Aj preto je často na trati safety car. Vzhľadom na špecifiká trate sa priamo na trati udeje málo predbiehacich manévrov a o to dôležitejšia je kvalifikácia. Aby toho nebolo málo súčasťou Veľkej ceny Monaka je aj prejazd tunelom. Ten spôsobuje jedinečnú výzvu hlavne z dôvodu zmeny svetla na šero a opačne.

F1 Velká cena Monaka kurzy

Veľká cena Monaka kurzy

Vzhľadom na doterajšie výsledky v sezóne má Veľká cena Monaka kurzy na víťaza najnižšie pri dvojici Verstappen a Pérez. Obhajca titulu a vedúci jazdec aktuálnej sezóny Max Verstappen má kurz 2.15. Minuloročný víťaz VC Monaka a druhý muž priebežného poradia v tomto roku Sergio Pérez má kurz 4.00. Medzi trojicu najväčších favoritov sa radí aj Charles Leclerc. Jazdec tímu Ferrari dokázal vyhrať v Monaku kvalifikáciu v posledných dvoch rokoch a v úzkych uličkách Monaka je pozícia na štarte veľmi dôležitá. Kurz na výhru Leclerca je 4.75.

Tip redakce: Sergio Pérez skončí do 2. miesta

Jazdci tímu Red Bull Racing získali v piatich úvodných pretekoch päť výhier a štyri druhé miesta. Ich dominancia je obrovská a jediné čo by ich mohlo zastaviť je len havária alebo technické problémy. Stávka na Péreza pred Verstappenom dáva väčší zmysel pre vyšší kurz. Šance pretekárov Red Bullu v preteku pritom vidíme vyrovnané. Pérez má navyše v Monaku víťaznú skúsenosť z minulého roku.

Náš tip Kurz Tipsport Kurz Doxxbet
Pérez skončí do 2. miesta bude vypísaný bude vypísaný

Kurzy společností Chance a Tipsport jsou totožné. ✓

Zdroje článku: tipsport, fortuna, wikipedie