TOP 5 hviezd na MS v hokeji 2023


Hokejový sviatok v podobe MS v hokeji 2023 priniesol už veľa prekvapení. V niektorých prípadoch prekvapili celé tímy, v iných samotní hráči. Aj na tomto turnaji sa dostávajú do povedomia nové hviezdy, naopak niektoré známe mená zatiaľ hľadajú správnu formu. Medzi TOP 5 hviezd na MS v hokeji 2023 patrí český krídelník Dominik Kubalík. Ten sa stal dokonca najproduktívnejším hráčom skupinovej časti. Kto sa spolu s ním radí medzi najlepších strelcov tohto šampionátu?

TOP 5 hviezd na MS v hokeji 2023

Hviezda MS v hokeji 2023 Národný tím Pozícia
Dominik Kubalík Česko Útočník
Cutter Gauthier USA Útočník
Nico Sturm Německo Útočník
Nikolaj Ehlers Dánsko Útočník
Nino Niederreiter Kanada Útočník

Dominik Kubalík – najproduktívnejší hráč MS

Česká reprezentácia obsadila v rámci MS v hokeji 2023 skupiny štvrté miesto o dva body pred piatym Slovenskom. V produktivite bol najvýraznejšou postavou českého tímu Dominik Kubalík. Stal sa najproduktívnejších hráčom skupinovej fázy turnaja, keď v siedmich zápasoch nazbieral 12 bodov za 8 gólov a 4 asistencie. Šikovnému forvardovi sa darilo aj na jeho predošlom šampionáte, kedy na MS 2021 nazbieral za 7 zápasov 6 bodov.

Dominik Kubalík - najproduktívnejší hráč MS

Zdroj: livesport

Meno hviezdy na MS v hokeji Vek Pozícia Tím Skóre
Dominik Kubalík 27 rokov Útočník Česko, inak Detroit Red Wings 8 gólov, 4 asistencie

Cutter Gauthier – budúca hviezda MS a NHL

Cutter Gauthier je mladučký 19-ročný útočník. Tento rok reprezentoval USA aj na MS juniorov do 20 rokov, kde nazbieral 10 bodov v siedmich zápasoch. Aktuálny turnaj je pre neho premiérou v seniorskom tíme USA, ktorému dopomohol k prvému miestu v skupine A. Američania vyhrali všetky zápasy skupinovej fázy a Gauthier pri tom nastrieľal 6 gólov a na ďalsie dva asistoval. Bol draftovaný v roku 2022, kedy si ho ako celkovú päťku vybral tím Philadelphia Flyers. V tom istom roku bol draftovou jednotkou Slovák Juraj Slafkovský a dvojkou Šimon Nemec. S Flyers ešte Gauthier nemá podpísanú nováčikovskú zmluvu. Poslednú sezónu strávil v lige NCAA, kde hral za Boston College.

Meno hviezdy na MS v hokeji Vek Pozícia Tím Skóre:
Cutter Gauthier 19 rokov Útočník USA, inak Philadelphia Flyers 6 gólov, 2 asistencie
Cutter Gauthier - budúca hviezda MS a NHL

Zdroj: livesport

Nico Sturm – skvelá strelecká forma

Hoci má Nico Sturm už 28 rokov a je dlhoročným hráčom zámorskej NHL, aktuálny turnaj jeho pre neho premiérou na seniorských MS. Darí sa mu ale znamenite. V siedmich zápasoch nastrieľal 5 gólov a k tomu pridal ešte jednu asistenciu. Nemecku pomohol ku štvrtému miestu v skupine A, vďaka čomu ich v rámci MS v hokeji 2023 pavúk čaká vo štvrťfinále víťaz skupiny B Švajčiarsko. Nico Sturm na klubovej úrovni oblieka dres San Jose Sharks. V uplynulej sezóne odohral 74 stretnutí a v nich nazbieral 26 bodov za bilanciu 14 + 12. S tímom Žralokov má zmluvu ešte na dve sezóny do roku 2025 s ročným príjmom 2 milióny amerických dolárov.

Nico Sturm - skvelá strelecká forma

Zdroj: wikipedia

Meno hviezdy na MS v hokeji Vek Pozícia Tím Skóre
Nico Sturm 28 rokov Útočník Nemecko, inak San Jose 5 gólov, 1 asistencia

Nikolaj Ehlers – hviezda dánského tímu

Najväčšia hviezda dánskeho tímu je Nikolaj Ehlers. 27-ročný útočník reprezentoval Dánov aj na MS 2022, kde zbieral bod na zápas. Tento rok mu vyšiel ešte lepšie. V siedmich zápasoch získal 9 kanadských bodov za 5 gólov a 4 asistencie. Dánsko ale nepatrilo medzi favoritov na to, kto vyhrá MS v hokeji 2023 a to sa aj potvrdilo. Dáni obsadili piate nepostupové miesto v skupine A. Ehlersov výkon bol však impozantný a zaradil sa medzi TOP 5 hviezd na MS v hokeji 2023, minimálne v rámci skupinovej fázy. Klubovú sezónu strávil v tíme Winnipeg Jets, ktorému je verný celú doterajšiu kariéru v NHL. Odohral 45 zápasov s bilanciou 38 bodov (12+26). S klubom má zmluvu na dva roky do konca sezóny 2024/25 s ročným príjmom 6 miliónov USD.

Nikolaj Ehlers - hviezda dánského tímu

Zdroj: iihf

Meno hviezdy na MS v hokeji Vek Pozícia Tím Skóre
Nikolaj Ehlers 27 rokov Útočník Dánsko, inak Winnipeg Jets 4 góly, 3 asistencie

Nino Niederreiter – kapitán švajčiarskeho tímu

Švajčiarsky hokej vyprodukoval v posledných rokoch veľa hviezd NHL. Za všetkých môžeme spomenúť mená ako Roman Josi, Kevin Fiala, Nico Hischier alebo práve kapitán Švajčiarov na MS v hokeji 2023 Nino Niederreiter. Skúsený krídelník v septembri 2023 oslávi 31 rokov a aktuálne hrá už na svojich siedmych MS v kariére. Švajčiarom pomohol k prvému miestu v skupine A, pričom kapitán tímu zaknihoval 4 góly a jednu prihrávku. Počas poslednej sezóny bol Niederreiter vymenený z Nashville Predators do Winnipegu Jets. Celkom nastúpill za obidva tímy na 78 zápasov, v ktorých si pripísal 41 bodov za 24 gólov a 17 asistencií. Zmluvu má ešte na jeden rok a jeho ročný príjem je 4 milióny USD.

Nino Niederreiter - kapitán švajčiarskeho tímu

Zdroj: iihf

Meno hviezdy na MS v hokeji Vek Pozícia Tím Skóre
Nino Niederreiter 30 rokov Útočník Švajčiarsko, inak Winnipeg Jets 4 góly, 1 asistencia

Často kladené otázky

Kto patrí medzi TOP 5 hviezd na MS v hokeji?

Produktivite vládne český krídelník Dominik Kubalík. Výbornou streleckou formou sa prezentoval napríklad mladučký Američan Cutter Gauthier. Veľa bodov nazbierala aj najväčšia dánska hviezda Nikolaj Ehlers.

Vyhodnocuje se na MS v hokeji pozícia najlepšieho hráča?

Áno. Na záver svetového šampionátu sa každoročne oceňujú najlepší hráči podľa postov, teda brankár, obranca a útočník. Ďalej je vyhlásený 6-členný All-Star tím MS a najlepší hráč dostane cenu pre MVP turnaja.

Môžem si staviť na najlepšieho hráča na MS v hokeji 2023?

Áno, väčšina stávkových kancelárií ponúka aj takúto možnosť. Kurzy na jednotlivých hráčov sa však v každej spoločnosti jemne líšia.