Novak Djokovic – životopis a profil hráča


Novak Djokovic patrí medzi najväčšie hviezdy tenisového sveta. Počas svojej kariéry vyhral desiatky titulov, pričom k najvýznamnejším sa radia tie grandslamové. Djokovic je vďaka svojim úspechom favoritom mnohých turnajov. Pravidelne obsadzuje prvé priečky medzinárodného rebríčka ATP, v ktorom bol dlhé roky číslo jeden. Kariéra Novaka Djokovica je popretkávaná desiatkami výhier a pokorených rekordov. V dnešnom článku vám okrem nich prinesieme aj štatistiky a informácie o jeho majetku.

Novak Djokovic – životopis a profil hráča

Národnosť Datum narodenia Výška Váha Držanie rakety
Srbsko, Belehradr 22.5.1987 188 Cm 77 kg Pravá ruka, obojručný backhand

Srbská tenisová jednotka

Novak Djokovic sa narodil 22. mája 1987 v srbskom meste Belehrad. S tenisom začal už ako 4-ročný, a to aj napriek tomu, že jeho otec z neho chcel mať futbalistu alebo lyžiara. V 12 rokoch sa rozhodol, že svoju záľubu v tenise posunie na ďalšiu úroveň. Začal preto navštevovať Akadémiu Nikolu Pilića v Mníchove. Neskôr si ho pod ochranné krídla vzal Talian Riccardo Piatti, ktorý v tom istom čase trénoval aj Chorváta Ivana Ljubičića. Djokovic odštartoval svoju profesionálnu kariéru v roku 2003, no z prvej väčšej výhry sa tešil už v roku 2001, kedy získal titul majstra Európy v dvojhre a štvorhre.

Srbská tenisová jednotka

Djokovic má spoločne s Nadalom najviac Grandslamových titulov. Svoj prvý titul získal v roku 2008, keď na Australian Open porazil Jo-Wilfrieda Tsongu. Druhý titul nasledoval v roku 2011, keď porazil Brita Andyho Murrayho. Djokovic taktiež priviedol srbský národný tím k prvému titulu Davis Cupu v roku 2010 a k prvému titulu ATP Cupu v roku 2020. Na olympijských hrách v Pekingu v roku 2008 získal pre Srbsko bronzovú medailu. Počas jednotlivých rokov jeho kariéry postupne stúpal po ATP rebríčku, až sa dostal do pozície svetovej jednotky. A síce v súčasnosti už rebríčku nekraľuje, drží rekord za najdlhšie obdobie na tejto pozícii zo všetkých hráčov v tenisovej Open Era.

Novak Djokovic štatistiky

Štatistiky Novaka Djokovica jasne ukazujú, že ide o tenisovú legendu. Počas svojej kariéry získal množstvo titulov a podarilo sa mu pokoriť viaceré rekordy. Okrem toho, že bol 387 týždňov tenisovou jednotkou, drží taktiež rekord v pomere výhier a prehier. Jeho hodnota výhier je v súčasnosti približne 83,4 %. Ďalšie rekordy uvádzame v prehľadnej tabuľke, kde si môžete prezrieť napríklad najvyšší počet bodov alebo najviac výhier proti členom TOP 10. Novak Djokovic je však stále aktívnym hráčom, čo je dôvod, prečo niektoré štatistiky môžu mierne kolísať.

Štatistiky Hodnota
Prvá väčšia výhra Majster Európy v dvojhre a štvorhre v roku 2001
Prvý grandslamový titul 2008
Prvý titul Davis Cup 2010
Grandslamové turnaje, ktorých sa zúčastnil Australian Open, French Open, Wimbledon, US Open

Novak Djokovic majetok

Novak Djokovic získal z prize money z turnajov pomerne vysokú sumu, ktorá dosahuje $167,296,242. Jeho príjmy však pochádzajú nielen z turnajov, ale taktiež z rôznych spoluprác so značkami alebo z jeho vlastných podnikateľských činností. Tenista vlastní napríklad vegánsku reštauráciu v Monaku. Djokovic žije aktuálne v Monte Carlo spolu so svojou manželkou a synom.

Novak Djokovic majetok

Začiatok kariéry Kariérne maximum v ATP rebríčku Prize money celkom
2003 1. $167,296,242

Novak Djokovic tituly

Novak Djokovic patrí bezpochyby medzi najúspešnejších tenisových hráčov na svete. Potvrdzujú to nielen jeho výhry, ale aj tituly a spomínané rekordy. Djokovicovi sa podarilo vyhrať desiatky ATP Major turnajov, ATP Finals a ďalších ATP turnajov. Nechýbajú ani viac ako dve desiatky grandslamových titulov a bronzová medaila z olympijských hier v Pekingu v roku 2008.

Novak Djokovic tituly