Euro 2021 skupiny


Šampionát sa nezadržateľne blíži a teraz je ten správny čas presvedčiť sa, že viete všetko o tímoch každej jednej Euro 2021 skupiny. V dnešnom článku si teda rozoberieme všetkých 6 skupín, respektíve všetkých 24 reprezentácii, ktoré budú usilovať o strieborný pohár Henriho Delaunaye. Taktiež odhalíme najväčších favoritov na postup z Euro 2021 skupiny. Los skupín prebehol 30.11.2019 v Bukurešti a Slovensku prisúdil veľmi náročných súperov. Aj keď sme si postup zabezpečili až rok po zřebe, bolo jasné, že v prípade úspešnej baráže sa stretneme v skupine so Španielskom, Švédskom a Poľskom.

Euro 2021 skupiny

Skupina A (Rím a Baku) Skupina B (Kodaň a Petrohrad) Skupina C (Bukurešť a Amsterdam) Skupina D (Londýn a Glasgow) Skupina E (Sevilla a Petrohrad) Skupina F (Budapešť a Mníchov)
Taliansko Belgicko Holandsko Anglicko Španielsko Francúzsko
Švajčiarsko Dánsko Ukrajina Chorvátsko Švédsko Portugalsko
Turecko Fínsko Rakúsko Česko Poľsko Nemecko
Wales Rusko Severné Macedónsko Škótsko Slovensko Maďarsko

Euro 2021 skupina A

Touto skupinou sa započne toľko očakávané Euro 2021. Nachádzajú sa v nej reprezentácie Talianska, Turecka, Švajčiarska a Walesu. V prvom zápase hranom na Stadio Olimpico na seba narazia domáce Taliansko proti Turecku. Azuroví majstri sveta z roku 2006 budú jednoznačným favoritom v Euro 2021 skupina A. Kvalifikáciou prešli bez jediného zakopnutia a zvíťazili vo všetkých 10 zápasov tohto cyklu. Takisto na Európskom šampionáte majú dobré výsledky, a aj keď sa im ho naposledy podarilo vyhrať ešte v roku 1968, tak finálové účasti z rokov 2000 a 2012 jasne poukazujú na to, že s nimi treba počítať. Zaujímavosťou je, že to bude ich prvá súťaž za 21 rokov, kedy sa medzi troma žrďami nepredstaví legendárny brankár Gianluigi Buffon. Fanúšikovia a hlavne tipéri by mali sledovať mladého Nicola Zanioliho, ktorý by sa mohol stať jednou z hviezd Euro 2021.

Euro 2021 Skupina A
Taliansko
Švajčiarsko
Turecko
Wales
Euro 2021 skupina A

Euro 2021 skupina B

Táto skupina je jedna z najzaujímavejších medzi všetkými Euro 2021 skupinami. Predstavia sa v nej semifinalisti predošlých majstrovstiev sveta z Belgicka doplnení o reprezentácie Dánska, Ruska a Fínska. Prvý zápas skupiny je na programe 12.6.2021, kedy Fínsko zaznamená svoj debut na Európskom šampionáte a postaví sa favoritovi z Dánska.

Euro 2021 Skupina B
Belgicko
Dánsko
Fínsko
Rusko

Najväčším favoritom Euro 2021 skupina B je jednoznačne Belgicko. V kádri má výborne hrajúcich futbalistov, akými sú napríklad víťaz Serie A Lukaku, alebo momentálne najlepší záložník na svete Kevin de Bruyne. Ich jedinou možnou slabinou je odchod kapitána Kompanyho a nulová forma Edena Hazarda. Avšak aj napriek týmto drobným nepríjemnostiam, je Belgicko považované za favorita na víťazstvo v skupine.

Euro 2021 skupina B

Euro 2021 skupina C

Euro 2021 skupina C bude zahŕňať reprezentácie Holandska, Ukrajiny, Rakúska a Severného Macedónska. Za hlavného favorita sa dá považovať výber Holandska, ktorý si za posledných 6 rokov prešiel turbulentným obdobím. Oranjes totižto chýbali na posledných dvoch veľkých turnajoch. Nová generácia, ktorú reprezentuje Memphis Depay, Frankie de Jonk a Gerginio Wijnaldum má však všetky predpoklady na to, aby napodobnila svojich predchodcov. Dobrou správou pre výber Tulipánov je, že im los prisúdil pomerne ľahkú skupinu, v ktorej sa pobijú o prvé miesto s Ukrajinou.

Euro 2021 Skupina C
Holandsko
Ukrajina
Rakúsko
Severné Macedónsko
Euro 2021 skupina C

Euro 2021 skupina D

Jeden z prvých šlágrov turnaja sa odohrá 12.6.2021 v skupine D medzi Anglickom a Chorvátskom. Albion si po semifinálovej prehre z majstrovstiev sveta 2018 už na Vatrenov brúsi zuby. Ďalšími účastníkmi skupiny sú výbery Škótska a Česka. Favoritom Euro 2021 skupina D, sú nepochybne Angličania. Fanúšikovia môžu očakávať gólovú smršť v podaní Harryho Kanea, takisto ich budú dvíhať zo stoličiek hráči ako Raheem Sterling, Marcus Rashford, Mason Mount a Jadon Sancho. Albion sa bude snažiť o prvú výhru na veľkom turnaji od roku 1966. Zároveň by to znamenalo prvé finále na majstrovstvách Európy v histórií krajiny.

Euro 2021 Skupina D
Anglicko
Chorvátsko
Česko
Škótsko

Porazení finalisti z majstrovstiev sveta 2018 ukázali svoj talent už nespočetne veľakrát. Ich mužstvo avšak zažilo svoj vrchol pred troma rokmi. Odvtedy prechádza tím generačnou výmenou a Vatreni sa momentálne trápia s oveľa slabšími súpermi ako sú Angličania. Tento šampionát bude poslednou šancou starej gardy na veľký úspech. Najviac bude záležať na Lucovi Modričovi a jeho forme.

Euro 2021 skupina D

Euro 2021 skupina E

Slovenskí futbalisti rozhodne nebudú patriť k favoritom vo svojej skupine. Euro 2021 skupina E nám prisúdila ťažkých súperov v podobe Španielska, Švédska a Poľska. Dokonca aj postup z tretieho miesta by mohol byť považovaný za úspech. Treba však povedať, že na favoritov si vyšliapnuť vieme. Dokázali sme to v Južnej Afrike, keď sme domov poslali vtedajších obhajcov majstrovstiev sveta Talianov a bezgólová remíza proti Anglicku z majstrovstiev Európy 2016 nám dáva nádej na dobrý výsledok. Spoliehať sa budeme hlavne na Mareka Hamšíka a Milana Škriniara.

Euro 2021 Skupina E
Španielsko
Švédsko
Poľsko
Slovensko

Favoritom na víťazstvo v skupine je jednoznačne Španielsko. Pred domácimi fanúšikmi budú mať rozhodne čo odčiňovať. Po poslednom triumfe na Euro 2012 a konci generácie Iniestu, Xaviho a Davida Villu sa La Roja trápi. V roku 2014 sa na MS nedostali ani zo skupiny. Nasledovali osemfinálové prehry na ME 2016, respektíve MS 2018. Pokiaľ budú chcieť pomýšľať na celkový triumf, musia začať proti Švédsku jednoznačným víťazstvom.

Euro 2021 skupina E

Euro 2021 skupina F

V samotnom závere si predstavíme najviac sledovanú skupinu, ktorá je nazývaná aj skupinou smrti. Euro 2021 skupina F pozostáva z troch posledných víťazov veľkých turnajov, ktorí majú iba tie najväčšie ambície. Maďarsko by v konkurencii Francúzska, Nemecka a Portugalska malo byť iba do počtu. Avšak výhoda domáceho prostredia v Budapešti im môže pomôcť ukoristiť nejaký ten bod. Možno hneď v úvodnom zápase skupiny proti Portugalsku, ktorý bude reprízou zápasu z roku 2016, kde po remíze 3:3 odchádzali spokojnejší Maďari.

Euro 2021 Skupina F
Francúzsko
Portugalsko
Nemecko
Maďarsko

Mimo Budapešť sa ďalšie zápasy skupiny odohrajú taktiež v Mníchove. Nemecko sa Eurom 2021 rozlúči s dlhoročnými službami kouča Joachima Löwa. Rozlúčka to bude nepochybne veľká, keďže je pri kormidle už od roku 2006 a doviedol Nemecko k titulu na majstrovstvách sveta 2014. Na poslednom šampionáte v roku 2018 sa však Nemecko po veľkom šoku nedostalo ani zo skupiny, a tak sa od Joachima Löwa bude očakávať minimálne semifinále.

Euro 2021 skupina F

Často kladené otázky

Aký majú Euro 2021 skupiny postupový kľúč?

Euro 2021 skupiny budú mať presne rovnaký formát ako posledné Euro 2016. To znamená, že z 24 reprezentácii postúpi do vyraďovacích kôl 16. Istý postup majú prvé dve reprezentácie v každej skupine. Ďalej to sú 4 zo 6 najlepšie umiestnených reprezentácii na 3. mieste v tabuľke.

V ktorej skupine sa nachádza Slovenská reprezentácia a kto je zároveň favoritom?

Slovensko sa nachádza na Eure 2021 v skupine F. Favoritom skupiny je jednoznačne Španielsko. Postrehy a tipy kto vyhrá Euro nájdete v článku.

Ako majú Euro 2021 skupiny rozdelené zápasy?

Každé mesto bude hostiť 3 zápasy základných skupín a jeden osemfinálový alebo štvrťfinálový zápas. Výnimkou je len Petrohrad, ktorý bude hostiť až 6 zápasov základných skupín a Londýn, ktorý bude hostiť 2 zápasy osemfinále, obe semifinálové zápasy a taktiež finále.