Erling Haaland – životopis a profil hráča


Erling Braut Haaland je nórsky futbalista, ktorý sa v mladom veku zaradil medzi najnebezpečnejších útočníkov. V súčasnosti už patrí medzi najväčšie hviezdy zo sveta futbalu. Momentálne pôsobí v anglickej Premier League, konkrétne v Manchestri City. Nasledoval tak kroky svojho otca. Alf-Inge Håland pôsobil v rovnakom klube v rokoch 2000-2003. Erling Haaland už prekonal štatistiky svojho otca. Bližšie sa o tom dočítate nižšie v článku. Nájdete tu aj informácie o jeho majetku a najväčších doterajších úspechoch.

Erling Haaland – životopis a profil hráča

Národnosť Dátum narodenia Výška Váha Pozícia
nórska 21. 7. 2000 194 cm 88 kg útočník

Útočné kladivo

Erling Haaland od malička chcel strieľať góly. Má skvelý inštinkt na výber miesta a veľmi dobré nábehy do otvoreného priestoru. Vyznačuje sa tiež veľkou rýchlosťou a silou. Keď sa to spojilo s jeho fyzickými parametrami, vzniklo obávané útočné kladivo. Ako už mnohokrát predviedol dokáže zakončiť oboma nohami i hlavou a nebojí sa vytiahnuť ani akrobatické prvky. To všetko pri obdivuhodnej presnosti, vďaka čomu je nesmierne gólovo produktívny hráč. Aj keď sa aktívne nezapája do držania lopty, tak vytvára nebezpečné príležitosti aj pre spoluhráčov. Zbieha si hlboko do poľa pre podporu útočného postupu a následne sa otáča a šprintom sa ponúka do voľného priestoru. Svojim aktívnym pohybom často dokáže uvoľniť priestor pre spoluhráčov a celkovo zrýchliť hru.

Útočné kladivo

Erling Haaland štatistiky

Erling Haaland štatistiky stále ešte len tvorí, keďže sa jedná o mladého hráča. Už od začiatku kariéry ale ukazuje, že bude lámať rekordy. Ako 16 ročný vstúpil do nórskej ligy a vo svojej premiére aj skóroval. Z Nórska prestúpil do Red Bull Salzburg ako 19 ročný a odvtedy si udržuje skvelú bilanciu približne gól na zápas. V drese rakúskeho tímu začal dobývať aj Ligu majstrov. Pri svojom debute v najprestížnejšom klubovom pohári zaznamenal hetrik proti Genku. Rakúsku ligu vymenil rýchlo za nemeckú a V drese Borussie Dortmund pokračoval v ofenzívnom predstavení. Jeho 62 gólov v 67 zápasoch nemeckej Bundesligy hovorí za všetko. Z Borussie sa po 2,5 sezóne presunul do Manchestru City. Rekord v počte gólov za sezónu v Premier League sa mu podarilo prekonať hneď v debutovej sezóne.

Kluby v ktorých Haaland hral Najlepšia sezóna v Bundeslige Debutová sezóna v Premier League
Bryne, Molde, Red Bull Salzburg, Borussia Dortmund, Manchester City 2020/21 – 27 gólov v 28 zápasoch 2022/23 – 36 gólov v 35 zápasoch

Erling Haaland majetok

Odhadovaný majetok Erlinga Haalanda je vo výške viac ako 40 miliónov eur. Ten pochádza najmä z jeho platu futbalistu a reklamných spoluprác s rôznymi značkami. V Manchestri City podpísal päťročnú zmluvu so základným platom 19.5 milióna libier (22.6 milióna €) ročne. To ho radí na v klubovom poradí na druhé miesto za Kevina De Bruyneho.

Erling Haaland majetok

Trvanie aktuálnej zmluvy Ročný príjem
2022-2027 19.5 milióna libier ročne

Erling Haaland trofeje a úspechy

Erling Haaland úspechy zbiera od úvodu svojej hráčskej kariéry. Týka sa to klubových ale aj individuálnych ocenení. Prehľad tých najzaujímavejších nájdete v priloženej tabuľke. K uvedením úspechom sa čoskoro môže pridať ďalší, keďže onedlho čaká na Haalanda finále Ligy majstrov. V zápase Manchester City vs Inter Miláno je jasným favoritom klub nórskeho ostrostrelca.

Erling Haaland trofeje Sezóna
Rakúska Bundesliga 2018/19, 2019/20
Rakúsky pohár 2018/19
DFB-Pokal 2020/21
Premier League 2022/23
FA Cup 2022/23
Golden Boy 2020
Hráč sezóny v Bundeslige 2020/21
Najlepší strelec Ligy majstrov 2020/21, 2022/23
Zlatá kopačka Premier League 2022/23