Carlos Alcaraz – životopis a profil hráča


Carlos Alcaraz Garfia je španielsky profesionálny tenista, ktorý v súčasnosti patrí medzi najväčšie talenty. Vo svojich devätnástich rokoch vyhral US Open, vďaka čomu sa stal najmladším mužom na čele rebríčka ATP. K jeho úspechom sa radia taktiež výhry nad špičkovými tenistami s dlhoročnými kariérami, ako sú napríklad Novak Djokovic či Rafael Nadal. V dnešnom článku si priblížime život Carlosa Alcaraza, spomenieme jeho majetok a nevynecháme ani výhry a rekordy, ktoré má na konte.

Carlos Alcaraz – životopis a profil hráča

Národnosť Datum narodenia Výška Váha Držanie rakety
Španělsko, El Palmar 5.5. 2003 183 Cm 74 Kg Pravá ruka, obojručný backhand

Tenisový zázrak zo Španielska

Carlos Alcaraz Garfia sa narodil 5. mája 2003 v El Palmar v Španielsku. S tenisom začal už v útlom veku, a to najmä vďaka otcovi Carlosovi Alcarazovi Gonzálesovi, ktorý bol riaditeľom tenisového klubu Club de Campo de Murcia. Svoju profesionálnu kariéru odštartoval už v roku 2018, no debutoval až v roku 2020 vo veku 16 rokov na Rio Open, kde dostal divokú kartu. Na turnaji porazil Alberta Ramosa Viñolasa, no neskôr prehral v zápase s Federicom Coria. Následne sa Alcaraz vo veku 17 rokov kvalifikoval na Australian Open, čím sa stal najmladším účastníkom mužskej dvojhry.

Tenisový zázrak zo Španielska

V roku 2021 vyhral Alcaraz svoj prvý titul na okruhu ATP. O rok neskôr dosiahol svoje najväčšie víťazstvo, keď na US Open zdolal Caspera Ruuda a vyhral svoj prvý a zatiaľ jediný grandslam. Vo veku 19 rokov a 4 mesiace sa tak stal najmladším tenistom v histórii rebríčkov na najvyššej pozícii. Zároveň si postupom do semifinále US Open zaistil aj účasť na Turnaji majstrov, kam sa kvalifikoval ako druhý hráč hneď po Nadalovi. Turnaja sa však nakoniec nezúčastnil z dôvodu poranenia.

Carlos Alcaraz štatistiky

Carlos Alcaraz je v súčasnosti jedným z najlepších tenisových hráčov a favoritov mnohých turnajov. Aj napriek jeho nízkemu veku sa mu podarilo nazbierať množstvo víťazstiev a zdolať rôzne rekordy. Pre lepší prehľad prikladáme tabuľku s Alcarazovými najväčšími rekordmi a zaujímavými štatistikami.

Dosiahnutý rekord Hodnota
Najmladší víťaz Miami Open 18 rokov a 11 mesiacov
Najmladší víťaz Madrid Open 19 rokov
Najmladší hráč, ktorý dosiahol 1. pozíciu v ATP rebríčku 19 rokov a 4 mesiace
Pomer výhier a prehier 77,9 %

Carlos Alcaraz majetok

Majetok športovcov vrátane tenistov sa skladá spravidla z dvoch príjmov. Jedným sú príjmy z prize money a druhé sú ďalšie príjmy pochádzajúce napríklad zo spoluprác so značkami a podobne. Carlos Alcaraz síce odštartoval svoju kariéru len pred pár rokmi, no aj napriek tomu si stihol nazhromaždiť pomerne veľký majetok. Z turnajových prize money získal už $14,267,635. Jeho ostatné príjmy, ktoré pochádzajú napríklad zo spoluprác so značkami, nie sú známe. Carlos Alcaraz si však zarobené peniaze neužíva rovnako ako jeho tenisoví kolegovia. Známy je tým, že žije veľmi skromným životným štýlom.

Carlos Alcaraz majetok

Začiatok kariéry Kariérne maximum v ATP rebríčku Prize money celkom
2018 1. $14,267,635

Carlos Alcaraz tituly

Najväčšie víťazstvo Carlosa Alcaraza predstavuje grandslam, ktorý získal na US Open v roku 2022, kde porazil Caspera Ruuda. Okrem toho získal aj niekoľko ATP titulov. Vo všeobecnosti zvíťazil vo viac ako 120 zápasoch. Spolu s US Open má na konte aj účasť na French Open či Wimbledone, odkiaľ si však titul zatiaľ neodniesol.

Carlos Alcaraz tituly