MS v hokeji finále – Fínsko vs Kanada


V poradí už 85. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji majú pred sebou absolútny vrchol a tým je finálový zápas. V boji o zlato nás čaká súboj Fínsko vs Kanada. Prvé vhadzovanie tohto očakávaného a sledovaného stretnutia je na programe v nedeľu 29. mája 2022 o 19:20. Dejiskom finálového duelu bude Nokia Aréna v Tampere, kde sa hrali aj oba semifinálové zápasy turnaja.

MS v hokeji finále Fínsko vs Kanada
Náš tip Kurz Tipsport Kurz Doxxbet
Vyhrá Fínsko 2.42 2.38
  • Zápas: Fínsko vs Kanada
  • Súťaž: MS v hokeji 2022 finále
  • Čas zápasu: 29.5.2022, 19:20

Finále Fínsko vs Kanada: Oba tímy chcú zlato

Finále Fínsko vs Kanada: Oba tímy chcú zlato. Semifinálový tip nám vyšiel dokonale a reprezentanti Suomi zvládli aj svoj druhý zápas vo vyraďovacej fáze turnaja. Po štvrťfinálovej výhre Fínska nad Slovenskom v pomere 4:2 si hosťujúca krajina tohtoročných MS poradila aj v semifinále, kde porazila silný výber USA. V tomto stretnutí sa oba celky striedali vo vedení do stavu 2:2, potom Fíni odskočili na rozdiel dvoch gólov a viedli 4:2. Američania dokázali znížiť na 3:4 z ich pohľadu, ale hráči Suomi si výhru postrážili a Fínsko ako prvý finalista postúpilo do boja o zlato. Ak zvládne Fínsko finále proti Kanade, dosiahne historický úspech. Fíni by totiž vyhrali v jednom roku zlato zo ZOH i zlato na MS.

finále Finsko

Fíni sú na tomto šampionáte často kritizovaní za príliš nudnú a defenzívnu hru. Ich štýl hry síce neulahodí oku hokejového fanúšika, ale z pohľadu štatistík im domáci turnaj vychádza naozaj výborne. Spomínaným dvom výhram vo štvrťfinále a semifinále totiž predchádzala vynikajúca základná skupina, v ktorej Fíni vyhrali šesť zo siedmych stretnutí a so ziskom 19 bodov boli druhým najlepším celkom MS po skupinovej časti. O bodík za 20-bodovými Švajčiarmi. Kým však Švajčiari nezvládli zápas o všetko a vypadli vo štvrťfinále, Fíni vyhrávajú až doteraz a ich sen o výhre zlata pred domácimi fanúšikmi žije naďalej.

Kanada finále vybojovala

Kanada finále vybojovala. Hoci po skupinovej fáze mali Kanaďania na svojom konte „len“ 15 bodov, v play-off fáze MS sa im darí o poznanie lepšie. Vo štvrťfinále si najskôr hokejisti Javorového listu poradili so Švédskom 3:4 po predĺžení, a to aj napriek tomu, že prehrávali už 3:0! V semifinále Kanaďania narazili na Čechov a našich západných susedov jednoznačne deklasovali pomerom 6:1, vďaka čomu pohodlne postúpili do boja o zlato. Zaujímavé je, že finále medzi Fínskom a Kanadou bude reprízou finálového duelu z MS 2021, kedy si tieto dva celky taktiež zmerali sily vo finále šampionátu.

Finále MS v hokeji Kanada

Kanada mala za sebou zložitú základnú časť turnaja, ale napriek nečakanej prehre 3:6 so Švajčiarskom, či šokujúcej porážke 2:3 od Dánov, dokázala postúpiť do štvrťfinále z celkového tretieho miesta skupiny A. Vo vyraďovacej časti šampionátu už Kanada potvrdzuje svoju dominanciu a mnohí fanúšikovia Kanaďanom veria aj vo finále proti Fínom. Na tomto turnaji sa tieto dve reprezentácie vo vzájomnom súboji doteraz nestretli, ale ako sme už uviedli vyššie, naposledy si merali sily na minuloročných MS, kedy sa stretli vo finále.

V ňom bola nakoniec po výsledku 3:2 po predĺžení úspešnejšia Kanada, ktorá takto pred rokom získala už svoj 27. titul na MS. Od roku 2018 sme na MS videli päťkrát duel Fínsko vs Kanada a až štyrikrát Fíni Kanaďanov porazili. Suomi prehralo len jediný duel z posledných piatich vzájomných meraní síl, ale bol to práve ten spomínaný finálový duel na MS v roku 2021.

Kdo vyhrá finále MS v hokeji – Tip redakcie

Kanada je favoritom v takmer každom hokejovom zápase, do ktorého nastúpi. Vo finále MS 2022 však predsa len nielen my, ale napríklad aj stávkové kancelárie veria trošku viac Fínom. Severania majú lepšiu bilanciu z posledných vzájomných zápasov, to za prvé. A za druhé, kým Kanada v úvode turnaja nepôsobila dominantným dojmom, Fíni pôsobia suverénne od prvého stretnutia šampionátu. Hráči Suomi majú navyše tri obrovské motivácie, kvôli ktorým ich tipujeme na tohtoročných šampiónov MS.

kdo výhrá finále MS v hokeji 2022

Tip redakcie

Vyhrá Fínsko. Prvou motiváciou je túžba po odplate Kanaďanom za minuloročnú finálovú prehru. Druhou motiváciou je spomínaná možnosť víťazstva olympijského zlata i zlata z MS v jednom roku. No a do tretice je pre Fínov bez pochýb veľkou motiváciou získať zlaté medaily na domácej pôde, keďže sú usporiadateľskou krajinou tohtoročného turnaja. Napríklad na Tipsport je kurz na výhru Fínov 2,42, zatiaľ čo na výhru Kanady o trošku vyšší – 2,64. Synotip vidí šance oboch celkov taktiež podobne, keďže na výhru Fínov je kurz 2,43 a na triumf Kanady 2,69..

Náš tip Kurz Tipsport Kurz Doxxbet
Vyhrá Fínsko 2.42 2.38