EURO 2021 – Poľsko vs Slovensko


Majstrovstvá Európy 2020 sa netradične odohrajú až v roku 2021 a aj s účasťou slovenských reprezentantov. Novinkou pre tieto Majstrovstvá Európy je aj dejisko šampionátu, keďže sa šampionát odohráva vo viacerých mestách po celej Európe. Na Slovákov čaká ruský Petrohrad a španielska Sevilla. A začíname v Petrohrade, kde sa 14.06.2021 o 18:00 uskutoční zápas Poľsko – Slovensko, prvý zápas skupiny E.

tip na zápas Poľsko vs Slovensko

  • Zápas: Poľsko – Slovensko
  • Súťaž: Euro 2021
  • Čas zápasu: 14.06., 18:00
Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Remíza3.403.40

Slovenská náročná cesta

Z každej kvalifikačnej skupiny postupovali priamo na Majstrovstvá Európy dve mužstvá a Slovensko bolo favoritom na priamy postup spolu s vicemajstrom sveta z Chorvátska. Chorvátsko skupinu podľa očakávaní vyhralo a Slovensko zviedlo boj o druhú postupovú priečku s Walesom a Maďarskom. Nakoniec Slováci obsadili až tretiu nepostupovú priečku bod za Walesom a bod pred Maďarskom.

O postup sme však mohli bojovať naďalej vďaka Lige národov. Aj keď sa nám v nej nedarilo, do baráže o postup sme postúpili, keďže vyššie umiestnené tímy mali už postup zaistený. V baráži sme po penaltách zdolali Írsko a po predĺžení Severné Írsko. Touto komplikovanou cestou si Slováci vyslúžili miestenku na Majstrovstvá Európy, druhých v poradí aj celkovo v histórii.

Slovenská náročná cesta

Poľsko svoju kvalifikačnú skupinu jednoznačne ovládlo, keď si v 10 dueloch pripísalo až 8 výhier a po jednej remíze a prehre.

Vyrovnaná bilancia

Susedské derby Slovensko – Poľsko sa doposiaľ odohralo 8 krát a zatiaľ je bilancia pomerne vyrovnaná. Slovenský hráči sa z výhry tešili po zápase v 4 krát, 1 zápas skončil remízou a v 3 dueloch vyhralo Poľsko. Rovnako celkové skóre je vyrovnané 12:13, tentokrát trochu lepšie pre Poliakov. Posledný zápas sa uskutočnil v roku 2013. Bol to prípravný duel a Slovensko vtedy vyhralo 2:0 po góloch Juraja Kucku a Róberta Maka.

Aj spomienky na posledné súťažné zápasy musia Slovákov tešiť. V kvalifikácii na MS 2010 v Južnej Afrike odohrali Slováci s Poľskom dva náročné zápasy a v oboch dokázali získať tri body. Úspešnú kvalifikáciu a postup na MS zavŕšilo Slovensko v poslednom zápase práve v Poľsku v Chorzowe.

Vyrovnaná bilancia

Faktor Lewandowski

Robert Lewandowski je meno, ktoré pozná každý futbalový fanúšik. Tento elitný strelec Bayernu Mníchov je schopný strieľať góly na požiadanie. Pravidelne to dokazuje v nemeckej bundeslige, kde si už roky udržuje priemer gól na zápas a aj v poľskej reprezentácii kde má famóznu bilanciu 66 gólov zo 118 zápasov. O výsledku tak rozhodne z veľkej časti to, ako sa slovenská obrana vysporiada s týmto poľským gólostrojom.

Lewandowski začal svoju reprezentačnú kariéru v kvalifikácii na MS 2010 v Južnej Afrike, o ktorej sme už vyššie písali. V oboch dueloch proti Slovensku nastúpil, no rovnako ako v prípravných dueloch z roku 2012 a 2013 sa mu proti slovenskému mužstvu nepodarilo streliť gól. Bude zaujímavé sledovať, či sa mu počet zápasov bez gólu proti Slovákom zvýši na päť, alebo túto bilanciu ukončí.

Faktor Lewandowski

Nebude to veľmi otvorené

Prvé zápasy na finálových turnajoch bývajú opatrné, mužstvá hrajú zo zabezpečených obrán. Podobný duel očakávame aj v Petrohrade medzi Poľskom a Slovenskom. Obe mužstvá budú pochopiteľne chcieť bodovať a vyhýbať sa chybám. Aj keď je Poľsko favorizované mužstvo, je to zároveň mužstvo, proti ktorému si Slováci budú veriť.

Nečakáme okulahodiaci futbal, práve naopak by sa mali diváci pripraviť na bojovný duel, ktorý bude korešpondovať aj podľa dejiska zápasu s ostrovným futbalom.

Tip na víťaza

Nečudovali by sme sa ak by duel skončil bezgólovou remízou. Či už bez strelených gólov alebo s nimi, tipujeme na tento duel práve remízu a prvý bod do tabuľky pre obe mužstvá.

Náš tipKurz TipsportKurz Fortuna
Remíza3.403.40