Euro 2021 – Taliansko vs Španielsko

Prvý semifinálový zápas tohtoročného európskeho šampionátu sa odohrá 6.7.2021 o 21:00 v londýnskom Wembley. Proti sebe sa postavia ťažké váhy svetového futbalu. Manciniho Squadra Azzurra vyzve Enriqueho Furiu Roju. Udrží si Taliansko 3-ročnú sériu bez prehry a postúpi do finále, alebo sa bude musieť skloniť pred zatiaľ menej výrazným súperom z Pyrenejského polostrova?

La Furia Roja

Španielsko bude čeliť v semifinále Eura 2021 doteraz najsilnejšiemu súperovi v celom priebehu turnaja. Ich cesta medzi najlepšiu štvoricu turnaja vôbec nebola jednoduchá a predvedená hra mala ďaleko od optima, ktoré by Španielsko vzhľadom na ich káder malo predvádzať. Tesná výhra v predĺžení po chaotických 90 minútach proti Chorvátom, tesná výhra na penalty vo štvrťfinálovom zápase proti oslabeným Švajčiarom (červená karta – 77. minúta) a nepresvedčivé výkony v základnej skupine napovedajú, že proti Taliansku to budú mať zverenci Luisa Enriqueho viac ako ťažké. Španieli výsledkovo a aj predvedenou hrou celkom pripomínajú Portugalsko z roku 2016. Vtedy Ronaldove Portugalsko vyhralo turnaj po 6 remízach zo 7 zápasov. Španielsko je zatiaľ na čísle 4 kde aj pravdepodobne skončí.

V najlepších časoch dokázala La Furia Roja zmazať Taliansko vo finále Euro 2012 pomerom 4:0, avšak odvtedy sa pomer síl zmenil. Taliansko dokázalo na poslednom európskom šampionáte 2016 poraziť Španielsko v osemfinále turnaja 2:0 a do tohto semifinálového zápasu vo Wembley nastúpia neporazený v 32 zápasoch v rade (V27, R5).

Nekompromisná Squadra Azzurra

Manciniho Taliansko k dnešnému dňu prechádzalo turnajom ako nôž maslom. V skupine nedali žiadnu šancu Turecku, Švajčiarsku a Walesu. V osemfinále sa síce vytrápili s Rakúskom, ktoré porazili až po predĺžení, avšak v zápase mali jednoznačne navrch a po prvom polčase to mohlo byť kľudne 3:0. Najlepším výkonom na turnaji však bola výhra 2:1 nad prvým tímom sveta Belgickom. Po góloch Nicola Barellu a Lorenza Insigneho si zaistili miesto v semifinále, kde budú čeliť trápiacemu sa Španielsku.

Azuroví vyhrali posledných 13 zápasov v rade a zároveň sú neporazený už skoro 3 roky. Svetová obrana v kombinácii s elektrizujúcou rýchlosťou a zabijáckym inštinktom v útočnej fáze sa javí ako nezdolateľná prekážka pre hocijaké mužstvo v Európe. Giorgio Chiellini a Leonardo Bonucci v strede obrany oslavujúci svoje obranné zákroky ako góly, plus Gianluigi Donnarumma v bránke sú doslova nočnou morou pre najlepších útočníkov na svete. Teraz si predstavte Alvara Moratu a jeho formu. Španielsko bude na postup potrebovať malý futbalový zázrak. Spomenieme ešte jeden Manciniho klenot, ktorý je momentálne na nezastavenie. Lorenzo Insigne opäť ukázal svoju extratriedu gólom proti Belgicku. Pri jeho nábehu do vápna z ľavej strany sa toho veľa robiť nedá. Je to ako keby sme sledovali Arjena Robbena v najlepších rokoch, akurát z opačnej strany.

Talianska radosť

Tip redakcie

Po detailnom zvážení všetkých faktorov sme sa vám rozhodli odporučiť tento tip. Taliansko postúpi do finále s kurzom 1,78. Faktom je, že v tomto zápase sa proti sebe postavia jedny z najlepších reprezentačných tímov na svete. Momentálne však z tejto elitnej kategórii Taliansko vyčnieva o trochu viac ako Španielsko. Okrem zálohy, ktorú majú oba tímy na rovnakej úrovni, sú na tom azúroví oveľa lepšie. Španielska obrana ukázal, že pod tlakom produkuje veľa chýb, a takisto útok, ktorý vedie Alvaro Morata je slušne povedané neefektívny.