Euro 2021 – Česko vs Dánsko

V poradí 3. štvrťfinálový zápas tohtoročného EURA bude hostiť azerbajdžanské Baku. Na brehu Kaspického mora sa v sobotu 3.7.2021 o 18:00 postavia proti sebe reprezentácie Česka a Dánska. Kto z nich postúpi do semifinále a stane sa najväčším prekvapením turnaja? Bude to mužstvo okolo trénera Šilhavého, ktoré naposledy postúpilo cez brány štvrťfinále v roku 2004, alebo to bude Dánsko, ktoré by si rado zopakovalo víťazné ťaženie spred 30 rokov?

Česká pohádka

Českí futbalisti prekvapivo porazili v osemfinále Holandsko 2:0, a tak sa môžu tešiť na svojho štvrťfinálového súpera z Dánska. Česko vyzeralo počas celého zápasu lepšie ako tím okolo kapitána Wijnalduma, avšak šancí v tomto zápase bolo ako šafránu. Veľký zlom nastal v 55. minúte zápasu, kedy Matthijas de Ligt zahral pred pokutovým územím úmyselne rukou a rozhodca nemal inú možnosť ako tasiť červenú kartu. Túto presilovku pred zaplneným štadiónom v Budapešti sa Česku podarilo dokonale využiť. Skóre otvoril v 68. minúte hlavou Tomáš Holeš, aby následne v 80. minúte po jeho akcii pridal poistku v podobe gólu na 2:0 Patrik Schick.

Tím trénera Šilhavého má momentálne sebavedomia na rozdávanie. Najväčšou devízou tímu je určite obrana, ktorá doteraz inkasovala v celom priebehu turnaja iba 2x, a to Česko už čelilo silnému Anglicku, Chorvátsku a v poslednom zápase najviac skórujúcemu tímu na šampionáte Holandsku. Keď sa k tomu pridá bojovný výkon zálohy a kvality Součka či Schicka, mohlo by to na Dánsko stačit. Nakoniec k dispozícii bude trénerovi Šilhavému už aj vykartovaný kapitán Darida, a možno aj ľavý bek Bořil, ktorý nenastúpil pre drobné zranenie.

Vo vyraďovacej časti turnaja sa Česko naposledy predstavilo v roku 2012, kedy podľahlo vo štvrťfinále 1:0 Portugalsku. Podobné veľké zápasy proti favorizovaným tímom sú veľkým problémom, nakoľko český národný tím nedisponuje už dlho žiadnymi hráčmi svetovej triedy. Iskierkou nádeje je ex-slavistické duo z West Hamu Souček a Coufal, ktorí v Premier League predvádzajú super výkony. Na hrote je to zas talentovaný útočník z Leverkusenu Schick.

Jeden za všetkých, všetci za Eriksena

Azda jeden z najhorších okamžikov histórie európskych šampionátov sa udial v úvodnom zápase Dánska proti outsiderovi z Fínska. Po kolapse kapitána Eriksena, ktorý bol nakoniec prenesený do nemocnice sa rozhodli jeho spoluhráči zápas dohrať, avšak do zápasu sa po tomto traumatizujucom zážitku už nedostali a prehrali ho 1:0. Následne ich čakala extra ťažká váha v podobe Belgicka, proti ktorému avšak ukázali obrovský charakter a už v prvej minúte otvoril skóre Dán Yussuf Poulsen. Bol to 3. najrýchlejší gól strelený na majstrovstvách Európy vôbec. Na nešťastie pre Dánov v 2. polčase striedajúci De Bruyne obstaral 2 góly a Belgicko sa tešilo z tesného víťazstva 2:1. V poslednom skupinovom zápase proti Rusku konečne ukázalo Dánsko svoju pravú tvár a predviedlo hru, ktorá ich zdobí poseldné roky. Zborná si odniesla debakel 4:1 a na jej úkor sa do osemfinále dostala práve reprezentácia Dánska.

Predpokladalo sa, že osemfinále proti Walesu bude vyrovnané a rozhodne 1 gól, avšak opak bol pravdou. Na štadióne v Amsterdame ako keby od začiatku hral iba jeden tím. Najväčšiu zásluhu na tom mal skvelý výkon útočníka Kaspera Dolberga, ktorý rozvlnil sieť hneď dvakrát. Na konečné skóre 4:0 upravovali v závere po červenej karte Walesu Joakim Maehle a Martin Braitwaite. Tento tím rozhodne nepatrí medzi top favoritov turnaja, ale ako sme už videli aj v iných zápasoch, to nič neznamená. Naopak si dovolíme tvrdiť, že Dánsko má skúsený kvalitný tím, ktorý je zomknutý ako nikdy predtým a má veľkú šancu napodobniť 30 rokov starý triumf z EURA 1992.

Tím Dánska

Tip redakcie

Po detailnom zvážení všetkých faktorov sme sa vám rozhodli odporučiť tento tip. Padne viac ako 2,5 góla a oba tímy dajú v zápase gól s kurzom 2,91. Pre generácie futbalistov oboch tímov je to azda najväčšia šanca v ich kariérach s národným mužstvom. Ani jedno mužstvo podľa nás nebude na nič čakať a hneď od začiatku sa môžeme tešiť na skvelý útočný futbal. Oba tímy sú momentálne v skvelej forme a je vidieť, že namiesto taktizovania, idú v každom zápase na dno svojich síl a hlavne sa snažia útočiť.